Wiele razy słyszymy, że nie jest ważne co człowiek ma na sobie, ale jaki jest wewnątrz. Nie szata bowiem zdobi człowieka, ale… Owe ale, to pierwsze wrażenie, kilka sekund, które mogą być istotne dla podjęcia decyzji, czy ktoś nam się podoba czy nie. I nawet jeśli będzie mówił najmądrzejsze rzeczy świata, to kiepski wygląd może zniweczyć wszelkie starania. Jeśli więc osoby aplikując o pracę nie chcą być skreślone na starcie, powinny dowiedzieć się więcej na temat tego, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Nic dwa razy się nie zdarza, czyli złota minuta pierwszego razu
Jedna minuta -tyle mniej więcej trwa pierwsze wrażenie. I nic tego nie zmieni – tak działa nasz mózg. To, jak zarejestrujemy w nim kogoś przez pierwsze 15 – 60 sekund, może przesądzić o całościowej ocenie danej osoby.
Pamiętajmy, że nawet jeśli rozmawiając z kimś palniemy w nerwach głupotę, spocimy się, dostaniemy nerwowych tików czy zaczniemy bez sensu machać rękoma, to można to kiedyś poprawić, zniwelować, ale pierwszego wrażenia jeśli chodzi o ogólny odbiór osoby nie da się z mózgu wyrzucić. A spotkanie w sprawie pracy jest tylko raz u tego samego pracodawcy – poetyckie określenie z wiersza noblistki pasuje do tej sytuacji jak ulał.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Najważniejszy przekaz, który ma płynąć z naszego wyglądu jest taki: szanuję Ciebie i to miejsce. Aby tak było, na rozmowę kwalifikacyjną na pewno trzeba ubrać czyste ubranie i buty. Nie musi być to strój markowy, ale czysty.
Czystość powinna być również cechą ciała kandydata na pracownika. Brudne zaniedbane włosy, zaniedbane paznokcie niejednego już powaliły na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli rekruter będzie mieć przed sobą człowieka z żałobą za pazurami i zabłoconymi butami, to od razu wyobrażać sobie będzie jakość pracy tego człowieka.
W rozmowach kwalifikacyjnych nie istnieje jeden uniwersalny dress code. Strój powinien być elegancki, ale bez przesady. Kobiety świetnie wyglądają w spódnicach i spodniach z żakietami oraz w sukienkach. Ważne jest, aby zbyt krótkie spódniczki lub zbyt głębokie dekolty nie były ważniejsze, od zawartości głowy kandydata na pracownika. Przesadny makijaż z ostrymi kolorami czy brokatem, zbyt duża ilość biżuterii też nie są w dobrym stylu. Buty na obcasie, ale 5-7 cm maksymalnie. Podsumowując styl – elegancki minimalizm.
Mężczyźni najczęściej zakładają garnitury. Na rozmowy kwalifikacyjne najlepiej wybierać te w kolorach ciemnych. Za nic na świecie nie wolno luzować krawatów czy zdejmować marynarek! Choćby zdenerwowanie chciało nas udusić, trzeba wytrwać do końca.
W środku gorącego lata dopuszcza się ubrania w stylu smart casual, zwanym sportową elegancją. Smart casual dopuszcza większy luz i fantazję, ale nadal trzyma ubiór w „ryzach”. Mężczyźni nadal powinni mieć marynarkę, choć nie musi ona stanowić kompletu ze spodniami. Kobiety mają wybór między sukienkami eleganckimi, szmizjerkami, marynarkami i żakietami komponowanymi ze spódnicami czy spodniami w różnych zestawieniach kolorystycznych.