Najtańszym sposobem zakupu samochodu firmowego jest oczywiście gotówka. W sytuacji, gdy jej nie mamy pozostają opcje kredyt oraz leasing. W porównaniu wysokości kosztów nabycia auta w obu formach zdecydowanie wygrywa leasing. Jeśli przedsiębiorca chce zaoszczędzić, a jednocześnie musi rozwinąć firmową flotę, to leasing samochodu jest rozwiązaniem adresowanym właśnie do niego.
Leasing – jak to działa?
Firmy leasingowe mogą pomagać w nabyciu innych dóbr, nie tylko samochodów. Jednak leasing samochodu jest najczęściej oferowaną i sprzedawaną usługą w branży leasingu.
Najprościej można sobie wyobrazić to w następujący sposób: przedsiębiorca wybiera markę i model samochodu, firma leasingowa kupuje ów samochód a następnie zawiera z przedsiębiorcą umowę, zgodnie z którą może on z samochodu korzystać. Właścicielem samochodu jest firma leasingowa. W zależności od rodzaju umowy przedsiębiorca może w przyszłości zostać pełnoprawnym właścicielem, lub zwrócić wyleasingowany pojazd.
Leasing samochodu – rozliczenia z fiskusem
Wzięcie pojazdu w leasing niesie za sobą skutki finansowe dla przedsiębiorcy. Z jednej strony musi być on przygotowany na jednorazowy tak zwany czynsz inicjalny, a następnie na comiesięczne raty leasingu. Jednak są też plusy finansowe – leasing to pomniejszenie podatków VAT. CIT, PIT.
Jeśli pojazd w leasingu wykorzystywany jest do celów służbowych i prywatnych można odliczyć VAT w wysokości 50%. Jeśli celem jest wyłącznie działalność gospodarcza można odliczyć cały VAT.
Wysokość odliczeń PIT lub CIT zależna jest od rodzaju umowy leasingowej. Operacyjny leasing samochodu, zwany długoterminowym pozwala na pomniejszanie podstawy opodatkowania o czynsz inicjalny oraz raty leasingowe netto. Jeśli VAT nie został odliczony w całości przy wpłacie inicjalnej, to odlicza się co miesiąc 50%.
Jeśli leasing samochodu ma formę leasingu finansowego, to przypomina kredyt bankowy. Kosztem przedsiębiorcy są wówczas amortyzacja samochodu oraz ta część raty, która stanowi odsetki. Oczywiście do odliczenia jest również VAT, o ile nie został uwzględniony przy czynszu inicjalnym.
Kto i jak może załatwić leasing samochodu
Najlepiej jeśli będzie to właściciel firmy. Może to być także pełnomocnik posiadający stosowne dokumenty. W firmie leasingowej potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość osoby reprezentującej firmę oraz dokumenty rejestrowe firmy. Leasing samochodu nie jest obwarowany warunkami czasowymi – firma może być na rynku przysłowiową godzinę, w większości przypadków nie stanowi to przeszkody do zawarcia umowy na leasing samochodu. Firma leasingowa nie ma nic do stracenia – samochód i tak jest jej własnością, więc w każdej chwili może go zabrać, jeśli użytkownik nie będzie się wywiązywać z obowiązków spłacania rat.