Zamiast tradycyjnego kominka... biokominek! Sprawdź jego zalety

Ogień w domu to elegancka dekoracja, przy której można spędzić wiele przyjemnych chwil, zwłaszcza w długie, zimowe wieczory. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na instalację tradycyjnego kominka, albo pieca typu koza. Alternatywą może być biokominek, który zamiast skomplikowanej instalacji ma bezwonne paliwo.

Mieszkańcy blokowisk czy mieszkań w zabudowie wielorodzinnej często mogli tylko pomarzyć o własnym kominku. Z biokominkiem wolnostojącym każdy może zapalić w mieszkaniu żywy ogień i cieszyć się jego ciepłem przez długi czas. Jak działa ten kominek i jakie ich rodzaje możemy zainstalować w swoim domu?

Biokominek – co to takiego?

Tradycyjne kominki, które obecnie można instalować w domach opalane są drewnem. Tymczasem zasadniczą różnicą między znanym od lat paleniskiem, a biokominkiem jest właśnie rodzaj paliwa. W biokominkach stosuje się bezwonne i bezdymne paliwo w postaci płynnej lub żelowej. Taki rodzaj paliwa sprawia, że pomieszczenie, w którym chcemy zainstalować biokominek nie musi spełniać rygorystycznych norm pod względem np. wentylacji. Niepotrzebny jest chociażby przewód dymowy, przez który tradycyjnie odprowadzany był dym z paleniska. Oczywiście nie można postawić biokominka wszędzie. Miejsce to musi być odpowiednio wentylowana, a samo palenisko nie może znajdować się w pobliżu przedmiotów łatwopalnych. Dlatego nie zaleca się umiejscawiania biokominka w pobliżu np. biblioteczki domowej czy ściany, która pokryta jest tapetą. Biokominek wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej, natomiast przy samym palenisku najczęściej montuje się szkło. Popularne są także biokominki betonowe lub kamienne. Ważne, żeby obudowa była odporna na wysoką temperaturę, która powstaje podczas spalania. Szeroki wybór biokominków znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/.

Co daje biokominek?

Zastosowanie biokominka w domu daje przede wszystkim sporą swobodę. Możemy go zainstalować prawie wszędzie, gdzie tylko zamarzy nam się źródło żywego ognia w salonie czy sypialni. Wolnostojące biokominki można umiejscowić dowolnie, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jest to optymalne rozwiązanie dla mieszkań, w których nie ma możliwości instalacji tradycyjnego kominka. Jest to też stosunkowo tani rodzaj kominka w domu, ponieważ jedyne co musimy kupić, to palenisko. Nie potrzeba dodatkowej instalacji wentylacyjnej, czy sprzętu do sprzątania popiołu. Czystość to kolejny atut biokominków. Nie trzeba regularnie sprzątać paleniska, ani wynosić popiołu po paleniu. Płomień nie osmala otoczenia, nie trzeba też martwić się zbytnio o dym. Wystarczy solidna wentylacja pomieszczenia, żeby móc cieszyć się biokominkiem w swoim salonie. Wreszcie to znakomity pomysł na udekorowanie naszego wnętrza. Nadaje pomieszczeniu elegancji i szyku, a do tego zapewnia przyjemną atmosferę. Spędzając romantyczne wieczory w blasku ognia można przeżyć wiele miłych chwil.

Jakie są rodzaje biokominków?

Do wyboru mamy kilka rodzajów biokominków, w zależności od tego, jak i gdzie chcemy je zainstalować. Najłatwiejsze w montażu są oczywiście biokominki wolnostojące. Ta ekologiczna dekoracja może stanąć dosłownie wszędzie. Można wybierać pomiędzy rozbudowanymi modelami, np. w kształcie szerokiego prostokąta, albo skromniejszymi, które przypominają niewielkie ognisko. Jeżeli jednak chcemy możliwie jak najbardziej zbliżyć się do posiadania w domu tradycyjnego kominka, warto rozważyć biokominek portalowy. Instaluje się go przy ścianie, a obudowa do złudzenia przypomina wykończenie tradycyjnego paleniska. Jeśli dookoła zawiesimy jakiś obraz a przed kominkiem ustawimy miękki dywan, goście nie poznają, że zamiast drewna palimy w biokominku płynem. Cechy biokominka wolnostojącego i portalowego łączy kominek wiszący. Montuje się go na ścianie pomieszczenia, jednak ma zdecydowanie bardziej nowoczesną stylistykę, co od razu odróżnia go od tradycyjnego paleniska. Wiszące biokominki charakteryzują się dużym szykiem, nadając wnętrzu elegancji. Wszystkie przedstawione rodzaje biokominków znajdziecie na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/wklady-i-piece-kominkowe/biokominki.html.

Biokominek – co trzeba wiedzieć przed jego zakupem?

Zanim zamówimy własny biokominek, warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Przed zakupem warto sprawdzić, z jakich materiałów wykonano upatrzony model. Ważne, żeby konstrukcja była solidna i dobrze radziła sobie z wysokimi temperaturami. Jeszcze zanim sprawdzimy dostępne modele, trzeba podjąć decyzję o lokalizacji biokominka. Czy wybieramy tradycyjny montaż na ścianie, czy zależy nam na mobilności, wobec czego optymalnym rozwiązaniem będzie biokominek wolnostojący zintegrowany ze stolikiem. Istotny jest też rodzaj paliwa, jakim zasilany jest biokominek. Na rynku dostępne są modele, w których wykorzystuje się żelowe wkłady oraz biokominki, do których wlewa się płynne paliwo. W samym spalaniu nie ma to większego znaczenia, jednak być może konkretny rodzaj paliwa będzie dla nas bardziej wygodny. Przyjemną atmosferę zapewni również funkcja aromaterapii dostępna w niektórych modelach.