Ginekologia i położnictwo są ze sobą powiązane. Ginekologia skupia się na profilaktyce, rozpoznawaniu i leczeniu chorób żeńskiego układu płciowego, z kolei położnictwo zajmuje się okresem ciąży, porodu i połogu. Kształcenie w zakresie tych dwóch dziedzin medycyny przebiega jednocześnie, ginekolog jest więc jednocześnie położnikiem.
Czym zajmuje się ginekolog?
Gabinet ginekologiczny powinna regularnie odwiedzać każda kobieta. Dzięki temu możliwe jest wczesne zdiagnozowanie chorób żeńskich narządów płciowych, w tym również nowotworów, przede wszystkim piersi i szyjki macicy. Działania profilaktyczne w zakresie ginekologii opierają się przede wszystkim na wykonywaniu regularnych badań, w tym między innymi badania dwuręcznego, cytologii, USG piersi oraz USG przezpochowowego. Ginekolog może zlecić również wykonanie badań krwi, na przykład określających poziom hormonów płciowych lub potwierdzających ciążę. Metody leczenia chorób ginekologicznych są różne, w zależności od rodzaju schorzenia. W przypadku infekcji najczęściej stosuje się czopki dopochwowe, w niektórych schorzeniach konieczne jest leczenie chirurgiczne, a jeszcze innych hormonalne. Ginekolog zajmuje się również rozpoznawaniem i prowadzeniem ciąży.
Na czym polega praca położnika?
Ginekolog-położnik po rozpoznaniu ciąży opiekuje się przyszłą mamą nie tylko w trakcie ciąży, ale też porodu i połogu. Na początku zleca przyszłej mamie szereg badań, w tym między innymi badania krwi oraz USG przezpochowowe. Badania wykonywane są w celu skontrolowania stanu zdrowia ciężarnej, określenia terminu porodu i sprawdzenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Przyszła mama powinna być pod stałą opieką ginekologa-położnika i wykonywać wszystkie zlecone przez niego badania. W trakcie ciąży regularnie wykonywana jest morfologia i badanie moczu. Inne obowiązkowe to: WR (na obecność krętka kiły), HbsAg (na obecność antygenu żółtaczki zakaźnej), oznaczenie grupy krwi, czynnika Rh oraz przeciwciał odpornościowych.
Kiedy należy zgłosić się do ginekologa-położnika?
Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak kobieta podejrzewa u siebie ciążę lub zauważy niepokojące objawy powinna niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Główne symptomy, które mogą świadczyć o problemach natury ginekologicznej to guzki w piersi, bóle w podbrzuszu, bardzo bolesne lub obfite miesiączki, wstrzymanie miesiączki (mimo braku ciąży), bolesność piersi, plamienia, ból lub krwawienia przy stosunku, swędzenie narządów rodnych, czy też problemy z zajściem w ciążę.
Dowiedz się więcej na https://www.emc-sa.pl/uslugi/ginekologia-i-poloznictwo