choroby jelit - rodzaje i sposoby leczenia

Jelita są najdłuższym odcinkiem przewodu pokarmowego. Odpowiadają za trawienie pokarmu oraz wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych. Podobnie jak inne narządy, również jelita narażone są na różne schorzenia. Podstawowym objawem przy wielu chorobach jelit jest ból brzucha i biegunka. Dolegliwości ze strony dolnego odcinka układu pokarmowego mogą być spowodowane wieloma przyczynami, wśród, których wyróżnia się zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz błędy dietetyczne. Także zaburzenia ze strony układu immunologicznego mogą powodować niektóre choroby jelit.

Objawy chorób jelit

Różne problemy z jelitami często maja takie same objawy, stąd czasem lekarzowi trudno przy pierwszym wywiadzie określić, które schorzenie wystąpiło u pacjenta. Do najbardziej charakterystycznych objawów, zwłaszcza jeśli utrzymują się bardzo długo lub nawracają, należą biegunka i bóle brzucha. Przypadłości te powinny skłonić do wizyty u lekarza.

O biegunce mówi się wówczas, gdy pacjent musi korzystać z toalety przynajmniej trzy razy dziennie, a stolce mają luźną konsystencję. Dolegliwość ta najczęściej pojawia się przy zatruciach pokarmowych i zaburzeniach wchłaniania w jelitach. Może wystąpić także jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków oraz przy infekcjach. Natomiast ból brzucha jest objawem wielu chorób, nie tylko ze strony jelit. Przy przewlekłych, powtarzających się bólach występuje potrzeba dokładnej diagnozy celem określenia, czy problem dotyczy jelit, czy może żołądka, wątroby lub trzustki.

Innymi dolegliwościami sugerującymi, że może występować problem z jelitami są nudności i wymioty, a także zaparcia. O tych ostatnich mówimy, gdy chory korzysta z toalety rzadziej niż dwa razy na tydzień.

Więcej informacji można uzyskać w innej publikacji: Wrzodziejące zapalenia jelita grubego – na czym polega dieta?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Jedną z chorób jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Jest to schorzenie dające bardzo niespecyficzne objawy, a co za tym idzie, trudne do zdiagnozowania. W przebiegu WZJG pojawia się biegunka, która trwa nawet wiele dni i powoduje znaczne odwodnienie i utratę krwi. Chory jest wówczas wyłączony z normalnego życia. Istotą wrzodziejącego zapalenia jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego. Proces zapalny rozpoczyna się w odbytnicy, a następnie rozszerza się na esicę, a z czasem może zająć całe jelito. WZJG zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych, których przyczyny wciąż pozostają nieznane. Chorobie tej z pewnością sprzyjają predyspozycje genetyczne, infekcje jelit, nieprawidłowy skład ich flory bakteryjnej, a ponadto zła dieta. Jednakże to właśnie zaburzenia układu immunologicznego są powodem wystąpienia WZJG.

Leczenie WZJG

W leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego stosuje się aminosalicylany, glikokorykosteroidy i leki immunosupresyjne. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej diety. Przede wszystkim powinna być ona urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały, które chory traci podczas biegunek. Należy unikać potraw, które wywołują dolegliwości lub je nasilają. Mogą one być indywidualne dla każdej osoby. Restrykcyjny jadłospis stosuje się jedynie w przypadku ciężkich nawrotów WZJG. W stanach zaostrzenia zaleca się unikanie potraw bogatoresztkowych, takich jak nasiona roślin strączkowych, warzywa (zwłaszcza kapusta), razowy chleb, owoce i potrawy z dużą zawartością błonnika, które mogą nasilić biegunkę. Uzupełnieniem leczenia są witaminy i minerały, kwasy omega-3 oraz probiotyki i prebiotyki, normalizujące florę bakteryjną jelit. 

Sam wywiad z pacjentem to zdecydowanie za mało, aby lekarz mógł postawić dokładną diagnozę. Dlatego u osób z objawami ze strony przewodu pokarmowego wykonuje się morfologię, a także gastroskopię, kapsułkowe badanie jelita oraz kolonoskopię. Dolegliwości takich jak bóle brzucha, biegunka etc., zwłaszcza jeśli się przedłużają, nie należy bagatelizować. W przypadku, gdy się pojawiają, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który rozpocznie dokładną diagnostykę.