Podróżowanie to jeden z najbardziej ekscytujących i przynoszących radość sposobów na spędzanie wolnego czasu. Odkrywasz nowe miejsca, próbujesz lokalnych specjałów oraz poszerzasz perspektywy. Ta wyjątkowa pasja wymaga jednak umiejętności planowania już na etapie pakowania swoich rzeczy. Wybór odpowiedniej walizki kabinowej może ułatwić cały proces! Jaki model wybrać, aby móc łatwo zorganizować zawartość bagażu? Co sprawdzić, aby uniknąć problemów przy odprawie? I wreszcie: jak znaleźć produkt, który przetrwa znacznie dłużej niż jeden wakacyjny sezon? Oto 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję zakupową.

Wymiary i ich zgodność z przepisami linii lotniczych

Przede wszystkim upewnij się, że wybrana walizka spełnia wymagania dotyczące rozmiarów narzucone przez przewoźnika. Linie lotnicze mogą mieć różne ograniczenia, więc dokładnie sprawdź limity na ich stronie. Dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat za nadbagaż.

Czy istnieje uniwersalny rozmiar kabinówki? Nie do końca, choć niektórzy przewoźnicy mają podobne wymogi. Dla przykładu na pokład samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT wniesiesz bagaż o max. 55 cm wysokości, 40 cm szerokości i 23 cm głębokości. Te same limity obowiązują w Lufthansa i Wizzair (choć tu za wniesienie standardowej walizki kabinowej trzeba zawsze dodatkowo zapłacić).

W sklepie internetowym OCHNIK masz ułatwione zadanie. Wystarczy przejść do zakładki walizki kabinowe i wybrać linie, z którymi wybierasz się w podróż. System automatycznie zaprezentuje Ci produkty, które mieszczą się w limicie bagażowym.

Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALAB-0053-31-16 (W23)

Trwały materiał

Zainwestuj w walizkę kabinową z wytrzymałego materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiennie warunki atmosferyczne. Wysokiej jakości tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen (PP) czy polikarbon (PC), są często właściwym wyborem. Równie dobrze sprawdzi się walizka z mocnej tkaniny poliestrowej.

Materiał to jedno. Upewnij się również, że walizka ma solidne zamki, najlepiej wykonane z metalu, bo plastik może pękać.

Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALAB-0066-80-20 (W23)

Focus na kółka i rączkę

Wygodne kółka to podstawa, by z łatwością przesuwać bagaż po płycie lotniska. Szczególnie poleca się system czterech kółek obrotowych 360 stopni, które równomiernie rozkładają ciężar i pozwalają na płynny ruch. Z kolei po wyboistym, nierównym terenie wygodniej ciągnąć bagaż na dwóch większych kołach.

Komfort użytkowania podnosi również odpowiednia rączka – powinna posiadać kilkustopniową regulację. Przydatny jest też dodatkowy uchwyt z boku walizki, który ułatwia znoszenie jej po schodach.

Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALPC-0011-99-19 (W23)

Optymalna pojemność i dobra organizacja w środku

Kółka, rączki i inne wystające elementy są również wliczone w wymiary walizki. Może więc okazać się, że dwa modele o teoretycznie tych samych gabarytach znacznie różnią się pojemnością, bo jeden z nich ma np. większe kółka. Przed zakupem sprawdź więc dokładnie, ile pomieści Twoja walizka. Pojemność określa się w litrach.

Następnie przyjrzyj się jej wnętrzu. Może to zabrzmieć romantycznie, ale cel jest czysto praktyczny – jak najlepiej zorganizować swój dobytek.

Niektóre modele mają wbudowane kieszenie i przegródki, które pomogą zorganizować bagaż. To szczególnie przydatne, jeśli planujesz podróż służbową i musisz zabrać też sprzęt do pracy lub pakujesz mnóstwo drobiazgów dla dziecka. Materiałowe kabinówki mają często kieszeń z przodu, która przyda się z kolei na kartę pokładową, wydruk potwierdzenia rezerwacji w hotelu czy mapę nowej okolicy.

2023-09-27_11h18_18.png

Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALAB-0053-63-19 (W23)

Jak najlżejsza walizka

Pamiętaj, że w każdej linii lotniczej obowiązują też limity wagowe. Dla bagażu podręcznego jest to zazwyczaj 10 kg. Prosta matematyka: im lżejsza walizka, tym więcej rzeczy możesz zabrać ze sobą.

Waga kabinówki może znacznie się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. To zatem kolejny parametr, obok wymiarów, któremu warto przyjrzeć się przed zakupem.

Jaki materiał warto wziąć pod uwagę? W kolekcji OCHNIK znajdziesz modele wykonane z polikarbonu (PC), zwanego inaczej poliwęglanem. To wysokiej jakości tworzywo wyróżnia się doskonałymi parametrami technicznymi oraz ultra niską wagą. Do wyboru masz też miękkie kabinówki z lekkiego poliestru.

Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALPC-0001-99-24 (W23)

Nie zapominaj też o warstwie estetycznej i traktuj walizkę jak element swojej garderoby. Oryginalny design nie tylko uzupełni outfit, ale pomoże też zidentyfikować walizkę na taśmie bagażowej. Teraz możesz już ruszać w stronę słońca. Bezpiecznego lotu!