Wybór pierścionka zaręczynowego. Na co zwrócić uwagę?

Gdy decyzja o oświadczynach zapadnie, czas niezwłocznie zacząć szukać idealnego pierścionka zaręczynowego. Jest to bardzo ekscytujący, ale i stresujący krok, który mężczyzna na pewno będzie pamiętał do końca życia. Każdy przyszły narzeczony chce, aby jego wybranka pokochała pierścionek, który będzie towarzyszył jej aż do ślubu, a nawet dłużej. O czy trzeba pamiętać, szukając odpowiedniej biżuterii na oświadczyny?

Kruszec pierścionka

Wybór pierścionków zaręczynowych jest ogromny. Aby ułatwić poszukiwania, warto na początku zastanowić się, z jakiego kruszcu ma być wykonany. Najpopularniejsze, klasyczne kruszce to żółte i białe złoto, srebro i platyna. Pierścionki wykonane z tych metali są bardzo trwałe, nie odkształcają się i pięknie komponują się z kamieniami szlachetnymi. Ciekawym połączeniem jest biżuteria dwukolorowa. Takie pierścionki pasują do wielu naszyjników i kolczyków, a do tego są bardzo oryginalne. Warto dyskretnie zapytać przyszłą teściową lub bliską przyjaciółkę wybranki, jaką biżuterię preferuje, aby wpasować się w jej gusta.

Minimalistyczny czy ozdobny pierścionek?

Ozdoby na pierścionku to bardzo indywidualna sprawa. W tej kwestii również warto poradzić się najbliższych osób przyszłej narzeczonej lub zwrócić uwagę na posiadaną już biżuterię. Niektóre kobiety wolą błyszczącą, wyróżniającą się biżuterię z kamieniami szlachetnymi. Każdy kamień ma swoją symbolikę. Kamienie szlachetne idealne do biżuterii zaręczynowej to:

  • brylant,
  • rubin,
  • ametyst,
  • czarny diament,
  • szafir,
  • topaz.

 

„Nie wszystkie kobiety gustują w bardzo ozdobnej i rzucającej się w oczy biżuterii. Dla pań, które lubią minimalistyczne akcesoria, które współgrają z jej charakterem i stylem, proponujemy delikatne i subtelne pierścionki. Dobrym wyborem jest jednokolorowy metal z jednym, małym kamieniem np. cyrkonią”. – mówi ekspert z salonu Fugart.

Rozmiar pierścionka

Gdy model pierścionka zostanie już wybrany, czas dopasować rozmiar. Dla wielu panów nie jest to prosta sprawa. Często nawet kobieta nie zna rozmiaru swojego palca. Jest na to sposób. Najlepiej oczywiście skontaktować się z mamą przyszłej narzeczonej, która dyskretnie zdobędzie posiadany już pierścionek. Można zabrać go ze sobą do jubilera, aby zmierzyć go i dopasować do niego pierścionek zaręczynowy. Innym sposobem jest zmierzenie średnicy wewnętrznej suwmiarką i odczytanie rozmiaru rzeczywistego z tabeli rozmiarów. Najczęściej wybieranymi rozmiarami jest 11 lub 12 mm. Oczywiście, bardzo często przy oświadczynach okazuje się, że pierścionek nie jest idealnie dopasowany. Nie ma się czym martwić. Jubiler może zmniejszyć lub powiększyć obręcz pierścionka. W wielu salonach jednorazowa korekta jest w gratisie.

Grawer na pierścionku zaręczynowym

Ostatnią kwestią, którą warto rozważyć, jest grawer na wewnętrznej stronie pierścionka. Bardzo często jest to gratis przy zakupie w salonie. Problem pojawia się przy wyborze napisu. Klasycznymi grawerunkami są imiona narzeczonych, data zaręczyn, inicjały lub napis „Kocham Cię”. Można także zdecydować się na oryginalny tekst np. romantyczną sentencję lub cytat. Grawer sprawia, że pierścionek jest jeszcze bardziej wyjątkowy i na pewno wzruszy narzeczoną. Obojętnie od tego, co zostanie umieszczone, gest ten zostanie doceniony przez wybrankę serca i sprawi, że pierścionek będzie niepowtarzalny.