Plastyka uszu – na czym polega i ile trwa zabieg?

Plastyka uszu to zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu małżowiny usznej lub płatka uszu. Na operację najczęściej decydują się osoby mające odstające uszy, co znacznie zmienia ogólną prezencję danej osoby i jest kluczem do wielu kompleksów. Korekta uszu często jest zabiegiem przeprowadzanym jedynie w znieczuleniu miejscowym, a spektakularne efekty uzyskujemy bardzo szybko. Zobacz, na czym polega korekcja uszu, jak długo trwa taki zabieg i ile wynosi okres rekonwalescencji!

Na czym polega plastyka uszu? 

Zacznijmy od tego, że plastyka uszu to nie tylko redukcja ich nadmiernego odchylenia, ale także wszelkie działania mające na celu poprawę wyglądu. Odstające uszy nie są jedynym problemem dotyczącym tej części ciała. Plastyka uszu przeprowadzana jest również w przypadkach takich jak:

  • Deformacja małżowiny usznej – osoby, które mają zniekształcone uszy w wyniku urazu mogą poddać się plastyce uszu, która pozwoli na odbudowę pożądanego kształtu.
  • Guzek Darwina – jest to wada wrodzona, która polega na przeroście tylnej części uszu. Plastyka w tym przypadku polega na usunięciu guzka Darwina.  
  • Zwinięta małżowina uszna – dochodzi wówczas do nadmiernego załamania górnej części ucha. 
  • Mikrocja – jest to częściowy niedorozwój niektórych fragmentów małżowiny. Plastyka uszu służy w tym przypadku odbudowie brakujących części. 
  • Anocja – ta wada polega na całkowitym nierozwinięciu małżowiny usznej, którą można zrekonstruować przy pomocy własnej chrząstki pobranej z innej części ciała lub poprzez wszczepienie implantu.  

Wymienione defekty uszu często wymagają przeprowadzenia skomplikowanej rekonstrukcji, a plastyka uszu może wówczas być przeprowadzana w kilku etapach. Dotyczy to zwłaszcza odbudowy niewykształconych fragmentów małżowiny, gdzie konieczne jest wcześniejsze wypracowanie odpowiedniej ilości skóry oraz zastosowanie implantu i kolejne oddzielenie małżowiny usznej od czaszki. Najczęściej jednak przeprowadza się zabieg na odstające uszy lub operację zmniejszenia uszu, dlatego też skupiamy się na tym.

Plastyka odstających uszu – najczęściej wykonywany zabieg chirurgii plastycznej  

Korekta odstających uszu jest najczęściej wykonywanym zabiegiem plastycznym. Wynika to m.in. z faktu, że odstające uszy stanowią dla wielu osób istotny problem natury psychologicznej. Możliwość widocznej poprawy wyglądu i pozbycia się kompleksów dzięki łatwo dostępnej metodzie pogłębia zainteresowanie plastyką uszu. 

To, jak wygląda plastyka uszu, zależy od indywidualnych wskazań. Przed zabiegiem konieczna jest wizyta u specjalisty, który dobiera odpowiedni dla nas sposób przeprowadzania operacji. Jak wspominają lekarze z Kliniki Miracki w Warszawie, plastyka uszu zawsze poprzedzona jest konsultacją oraz badaniami sprawdzającymi ogólny stan zdrowia. 

Najczęściej jednak w przypadku dorosłych zabieg trwający ok. godzinę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry wzdłuż linii za uchem. Kolejno usuwa się nadmiar skóry, dzięki czemu uszy przylegają do głowy. Zabieg kończy założenie szwów – rozpuszczalnych lub tradycyjnych. Korekta uszu u dzieci przebiega natomiast w znieczuleniu ogólnym i zwykle wymaga pozostania na obserwacji. 

Plastyka uszu – jak długo goją się rany i kiedy zobaczymy efekty?

Praktycznie bezpośrednio po korekcji uszu można wrócić do domu, a przez kolejne tygodnie (ok. 2) należy nosić specjalną opaskę uciskową.

Po operacji plastycznej uszu przez kilka dni możemy odczuwać ból wymagający przyjęcia doustnych środków przeciwbólowych. Dolegliwości bólowe w dużej mierze zależą od naszej wrażliwości oraz od tego, jak dużej korekcie była poddana małżowina. 

Uszy oraz okoliczne tkanki mogą być zaczerwienione i opuchnięte, co zwykle zanika po kilku dniach. Natomiast blizna, dzięki lokalizacji w miejscu załamania za uchem jest praktycznie niewidoczna. 

Plastyka uszu pozwala na uzyskanie zadowalających efektów już po kilku dniach lub tygodniach od zabiegu, jednak o uszy musimy dbać znacznie dłużej. Przez kilka tygodni należy zrezygnować z opalania, sauny i solarium, a także wykluczyć palenie papierosów. Po operacji uszu są one wrażliwe na niskie temperatury, dlatego też konieczne jest zakładanie opaski na noc przez kolejne kilka miesięcy.  

Masz dość odstających uszu i uważasz, że plastyka jest dla Ciebie? Umów się na spotkanie z chirurgiem w Klinice Miracki w Warszawie i poznaj wszystkie szczegóły na temat plastyki uszu!