5 popularnych dolegliwości, które mogą wskazywać na problemy z nerkami

Nerki to narząd, o którym zazwyczaj mało wiemy. Dopiero kiedy odczuwamy jakieś nieprawidłowości, zaczynamy dowiadywać się więcej o ich roli w organizmie. To duży błąd, są one bowiem bardzo ważne i pełnią funkcje: regulacyjną, wydalniczą oraz endokrynną. Niestety bardzo często popularne, codzienne dolegliwości nie są kojarzone z nieprawidłowościami nerek. O tym, że coś z nimi nie tak, dowiadujemy się dopiero w gabinecie lekarskim.

Główne funkcje nerek

Większość z nas posiada dwie nerki. Możliwe jest funkcjonowanie z jedną, ale nie jest to naturalny stan rzeczy i takie osoby wymagają stałej opieki lekarskiej. Główne zadania nerek w naszym organizmie to:

  • wraz z moczem usuwają szkodliwe produkty przemiany materii;
  • filtrują i zatrzymują składniki przydatne do codziennego funkcjonowania;
  • dbają o prawidłowy stan płynów ustrojowych;
  • mają duży wpływ na prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi;
  • mają duże znaczenie dla układu kostnego.

To mogą być nerki!

A oto kilka dolegliwości, które rzadko wiążemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek. Taki stan rzeczy sprawia, że do lekarza trafiamy już z zaawansowanym stadium przypadłości. Poznaj główne objawy problemów z nerkami i jeśli rozpoznajesz niektóre z nich u siebie – niezwłocznie udaj się na konsultację do lekarza.

  1. Ból głowy;
  2. Dużo rzadsze niż zwykle oddawanie moczu;
  3. Gorączka lub stan podgorączkowy;
  4. Uczucie zmęczenia lub rozdrażnienia;
  5. Ból w trakcie oddawania moczu.

Jak łatwo zauważyć, pierwsze cztery objawy, można bez problemu pomylić z grypą, przeziębieniem lub zatruciem. Czasem mogą występować też bóle w tylnej części pleców, które mylimy z bólami kostno-stawowymi. Choroby nerek najczęściej występują u osób między 30 a 50 rokiem życia. Dlatego, jeśli rozpoznajesz u siebie powyższe symptomy oraz jesteś w grupie wiekowej podwyższonego ryzyka – nie czekaj! Skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Kamica nerkowa

Najczęstszą przypadłością związaną z bólem i nerkami jest kamica nerkowa. Choroba polega na tym, że obecne w moczu kryształki mineralne zlepiają się i tworzą w drogach moczowych większe skupiska. Niewydalanie ich wraz z moczem prowadzi do postępujących uszkodzeń nerek wskutek zastoju moczu oraz zakażenia. Najczęstszym objawem kamicy jest tzw. kolka nerkowa i poza bólem towarzyszą jej: nudności, wymioty oraz wzdęcia. Jak zatem leczyć się z kamicy nerkowej?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza specjalisty, który po dokładnych badaniach pomoże ustalić plan leczenia. Na szczęście istnieje wiele naturalnych leków, które wspomagają walkę z tą nieprzyjemną i bolesną przypadłością. Warto zapytać lekarza o Fitolizynę – lek w formie pasty. Zawiera on bowiem w swoim składzie aż dziewięć naturalnych ziół o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym, dzięki czemu może pomóc pozbyć się niebezpiecznych złogów. Ponadto Fitolizyna pasta jest łatwa w stosowaniu ze względu na swoją formułę. 5g pasty należy wymieszać z połową szklanki ciepłej wody i taki roztwór pić 3-4 razy na dobę. Wśród wielu dostępnych preparatów na rynku, warto polegać na naturalnych i sprawdzonych metodach walki z kamicą nerkową.