Skóra w wielkim mieście, czyli jak dbać o cerę w miejskiej dżungli?

Skóra codziennie narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Zwłaszcza w dużych miastach mamy do czynienia z niesprzyjającymi warunkami, np. ze smogiem. To zagrożenie nie tylko dla układu oddechowego, ale również dla cery, która pod jego wpływem wysusza się, szarzeje i szybciej starzeje. Jakie inne czynniki negatywnie działają na skórę i jakimi sposobami można z nimi walczyć? Jak wybrać odpowiedni, miejski krem ochronny? Podpowiadamy!

Stres a zły stan cery

Duże miasto to często życie w biegu, wiele kilometrów dziennie do pokonania, niewłaściwa ilość snu. Tempo codziennego życia i nerwy nie są obojętne dla skóry. W sytuacjach stresowych wzrasta poziom stężenia kortyzolu, zwanego potocznie hormonem stresu. Zbyt duża jego ilość w organizmie może skutkować zaostrzeniem problemów skórnych, np. egzemy czy łuszczycy. Nadmiar wolnych rodników – z powodu stresu lub dostających się do organizmu poprzez promieniowanie UV, zanieczyszczone powietrze czy dym tytoniowy – może doprowadzić do tzw. stresu oksydacyjnego. Mamy wówczas do czynienia z zachwianiem równowagi – wolnych rodników jest więcej niż przeciwutleniaczy, mogących z nimi walczyć. Skutkuje to postawaniem zmarszczek, przebarwień, kruchością naczyń krwionośnych i oczywiście szybszym starzeniem się skóry. Oprócz konsekwencji dla cery wolne rodniki mogą przyczyniać się także do wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory czy miażdżyca.

Inne zagrożenia w miejskiej dżungli

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że różnego rodzaju promieniowania mają szkodliwy wpływ na stan cery. W ostatnich latach bez wątpienia wzrosła świadomość i coraz więcej osób zaczęło używać kosmetyków z filtrami – nie tylko na wakacjach, ale przez cały rok. W dużych miastach promienie słoneczne odbijają się od wieżowców i uderzają w skórę ze dwojoną siłą. Dlatego tak ważne jest codzienne używanie odpowiedniego miejskiego kremu ochronnego (z naturalnym, dobrym składem), który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni świetlnych: UVA, UVB, IR oraz światła niebieskiego.

Nie bez znaczenia dla cery jest też klimatyzacja. Jest ona obecna praktycznie wszędzie: w biurach, galeriach handlowych, środkach komunikacji miejskiej, restauracjach, kinach – często niezależnie od pory roku. Niewłaściwie czyszczona klimatyzacja może doprowadzić do różnego rodzaju chorób, ponieważ „roznosi” bakterie. Wysusza też powietrze, co wpływa negatywnie na skórę – staje się ona odwodniona i mogą pojawiać się na niej również liczne niedoskonałości.

Postaw na miejski krem ochronny

Żyjąc w wielkim mieście, każdego dnia należy dobrze oczyszczać skórę. Istotne jest też wykonywanie regularnych peelingów ciała i twarzy, aby usunąć martwy naskórek. Idealnie oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie drogocennych substancji aktywnych z kolejnych produktów pielęgnacyjnych.

Po tonizacji postaw na krem, który ochroni cerę przed miejskimi zagrożeniami. Wybierz taki, który obroni Twoją skórę nie tylko przed promieniowaniem UV, ale i szkodliwym promieniowaniem ekranu komputera i smartfona oraz promieniowaniem podczerwonym. Warto, aby kosmetyk zawierał witaminę E, czyli jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, która zawalczy z wolnymi rodnikami. Miejski krem ochronny będzie niewidzialną tarczą także przed zanieczyszczeniami: spalinami, dymem papierosowym, smogiem.

W celu zmniejszenia skutków stresu oksydacyjnego możesz używać również serum z witaminą C, która neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, poprawia koloryt i ogólny wygląd skóry.

Jak jeszcze możesz wspomóc swoją cerę?

Dbanie o cerę to nie tylko kosmetyki. Niezmiernie ważne jest odpowiednie nawodnienie i dobrze zbilansowana dieta – pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki we właściwych proporcjach. Nie zapominaj o spożywaniu ryb, będących źródłem ważnych dla organizmu kwasów omega-3. Jedz dużo warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych. Ogranicz cukier, a jeśli palisz – zrezygnuj z papierosów. To wszystko, w połączeniu z miejskim kremem ochronnym, pomoże Ci walczyć z miejskimi zagrożeniami i zapewni piękny, promienny wygląd skóry.