Kobietom zdarza się czasem zakładać tę część garderoby, jednak od zawsze krawat był i zapewne pozostanie atrybutem męskiej części mieszkańców ziemi.
Gdyby na wyborach Mister Universum, czyli mistrzostwach bycia facetem wśród pokazów mięśni znalazła się konkurencja wiązania krawata, to nie ma pewności, czy ci piękni i młodzi daliby radę, wszak codzienne wiązanie krawata jest niemałym wyzwaniem i sprawdzianem cierpliwości.
O tym jak się wiąże krawat– najbardziej męski zewnętrzny wyznacznik płci panowie mają jednak pojęcie dość mgliste. Na szczęście zazwyczaj mają obok jakąś kobietę, która wiazanie krawata krok po kroku ma opanowane. No i jest jeszcze Internet, gdzie wiązanie krawatów opisane jest dokładnie.
I znów Chiny…
Tak się składa, że podobnie jak wszystko co ważne, tak i krawat wymyślili Chińczycy. Na szyjach żołnierzy terakotowej armii można zobaczyć zwoje tkanin, a niektóre wiazanie krawata przypomina muszkę. Prawdopodobnie te starożytne krawaty, które bardziej przypominają szale, zakładane były dla ochrony przed chłodem. Podobnie jak krawatoszale noszone przez urzędników i dostojników w Cesarstwie Rzymskim.
Krawaty przypominające wyglądem współczesne pojawiły się w wieku XVII na terenach dzisiejszej Chorwacji i stamtąd zostały przejęte przez europejskich elegantów. Od tej pory moda męska już na zawsze została naznaczona krawatami.
A prekursorzy krawatowej mody mają się całkiem dobrze i chińskie krawaty, podobnie jak inne wytwory tamtejszej gospodarki, zalewają świat.
Węzeł prosty nie taki prosty
Moda męska ewoluuje znacznie wolniej od kobiecej. W niektórych okolicznościach można nawet stwierdzić, że w ogóle się nie zmienia. Dress code ślubny, na tak zwane wielkie wyjścia, urzędniczy, korporacyjny narzuca konieczność zakładania marynarek, koszul i wiazanie krawata. Krawaty są częścią umundurowania galowego wszystkich służb. Na co dzień noszą je politycy. Można więc mniemać, że miliony mężczyzn każdego poranka ćwiczą różne sposoby wiązania krawatów. Prawdopodobnie samodzielnie węzeł lepszy lub gorszy potrafi zawiązać jedynie co trzeci pan, choć nie zawsze przy tym zadbają o to, czy faktura lub kolor krawata węzeł taki a nie inny wykonać pozwalają. Aż 65 % osób noszących krawaty korzysta z pomocy partnerek, żon, matek albo zakłada krawaty zawiązane przez obsługę sklepu, w którym krawat został zakupiony. Czasem wiele lat temu…
Kobiety z natury mające zmiłowanie do symetrii preferują węzeł windsor, natomiast panowie przede wszystkim wiążą prosty węzeł four in hand, zwany włoskim. Ale o rodzaju węzła nie powinny decydować nasze preferencje, a zupełnie inne czynniki.
Czym to się wiąże, czyli jaki węzeł zawiązać?
O tym jakie wiązanie krawata wybrać decydować powinny przede wszystkim cechy materiału, czyli tkaniny z jakiej uszyto krawat. Jeśli jest to krawat wąski i delikatny, choćby z jedwabiu, to powinno się zastosować któryś z grubszych, wielokrotnie nawijanych węzłów na przykład węzeł windsor. Z kolei krawaty szerokie, albo wełniane lub posiadające grubą podszewkę najlepiej wyglądają z węzłem prostym four in hand, a węzeł windsorski wygląda na nich jak bulwa ziemniaka.
Jednak to nie wszystko. Ważna jest długość krawata. Standardowe 150 cm pozwala na rozmach, co w praktyce oznacza nawet, że nawet bardzo skomplikowany krawata węzeł da się wywinąć i pasuje on doskonale do całości. Ale już węzeł prosty sprawi, że krawat będzie za długi i jego końcówki nieelegancko będą majtać się lub zwisać poniżej paska. Na takie wiazanie krawatu to może sobie pozwolić Donald Trump, który robi tyle głupich rzeczy, że dyndający czerwony krawat nie robi już na nikim wrażenia. Prawdziwa elegancja nie toleruje krawatów sięgających poniżej paska, schowanych do spodni czy upchniętych za koszulę. Dlatego albo trzeba krawat skrócić, albo poza four in hand nauczyć się węzła bardziej fantazyjnego.
Rodzaj materiału oraz dlugosc krawata to tylko niektóre z wyznaczników determinujących rodzaj węzła. Prawdziwe schody zaczynają się, gdy próbujemy dopasować węzeł do:
– wzrostu,
– szerokości twarzy,
– wielkości kołnierzyka,
– odległości, czyli rozstawu końcówek kołnierzyka.
Edukacja krawatowa wydaje się być naprawdę nieodzowną, szczególnie gdy ulubiony węzeł prosty nie zawsze pasuje do całości.
Wiązanie krawata krok po kroku
Instrukcje opisujące węzeł windsor, orientalny, amerykański lub niełatwy węzeł wenecki lub inne wiazanie krawatow to za mało. Należy ćwiczyć każdy węzeł, nawet można zapisać się na kurs po którym wiązania krawata przestanie być trudne. Krawat dobrze dobrany kolorystycznie i posiadający odpowiedni węzeł uznaje się za nośnik ważnych informacji na temat gustu i usposobienie właściciela. Pisarz Honoriusz Balzac twierdził, że krawat świadczy o wartości mężczyzny. Podobnie o tej części garderoby wyrażał się Pierre Cardin – projektant mody, zdaniem którego za pomocą wiązania krawata można wyrazić cechy osobowości.
Podkarpacki artysta plastyk Tadeusz Błoński wykonał niezwykłą instalację z 4500 krawatów, kiedyś używanych codziennie przez anonimowe osoby. Jaki jest dzisiaj przekaz tych przedmiotów można się przekonać odwiedzając wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.