Znaczenie snów – dowiedz się, co mówią o Tobie naprawdę

Sny i znaczenie snów to jeden z najbardziej nurtujących tematów, które interesują każdego! Co sny mogą powiedzieć o Tobie i czy można ufać internetowym sennikom? 

Jak tłumaczyć sny? Czy mamy wpływ na to, o czym śnimy?

W interpretacji snów nie sprawdza się szablonowe myślenie. Chodzi raczej o to, by spojrzeć w siebie i siebie samego zapytać co dany sen dla nas znaczy. Właściwie każda sytuacja, którą przeżywamy na jawie, również oglądanie filmów, może mieć wpływ na postać naszych snów, jednak wcale nie musi. Warunkiem są emocje i waga, jaką przywiązujemy do danego wydarzenia. Jeśli film zrobił na nas ogromne wrażenie, jeśli łączy się w jakiś sposób z naszym życiem i emocjami, to jak najbardziej może on się nam przyśnić. Natomiast nie jest to żadną regułą, czy potwierdzeniem, że możemy świadomie manipulować wyglądem naszych snów. 

Znaczenie snów

Najprościej mówiąc, śni nam się to, z czego sami się składamy. Nawet, a może przede wszystkim to, czego zwykle sobie nie uświadamiamy. To często rzeczy, które mamy w pamięci, a z których nie zdajemy sobie sprawy na co dzień, chociaż mogą być ważne. Sny to trochę odbicie naszych wartości, kompleksów, cierpień i lęków. Choć miewają abstrakcyjne scenariusze, które mogą wydawać się dziwne i niezrozumiałe, to ich treść schowana za metaforami jest ściśle związana z nami, z tym, co kiedyś się nam przytrafiło. Snów w żadnym wypadku nie należy interpretować dosłownie. Ten sam sen może mieć inne znaczenie, zależnie od tego, komu się śni. 

Sny oznaczają przeszłość?

Powiedziałbym, że sny łączą przeszłość z teraźniejszością, czyli wszystko to, co się w nas zapisało dzięki przeżytym doświadczeniom z tym, co przytrafia nam się teraz. Łącznie z konfliktami i całym wachlarzem emocji, które aktualnie mamy w sobie. Sny to połączenie tego, co przeżywamy na jawie z naszą wyobraźnią i marzeniami. Nie ma tu miejsca na przypadek. Jeśli śnią nam się osoby, które znamy tylko my, a one nie znają się wzajemnie, to być może coś je ze sobą łączy. Nie obiektywnie, lecz dla nas mają ze sobą coś wspólnego. I tak jest ze wszystkimi elementami snu. Dlatego sny to cenna wskazówka dla nas samych o tym, co się obecnie z nami dzieje. 

Sny prorocze istnieją?

Sny prorocze to zagadka i mogę tylko domniemywać, skąd się biorą. Wydaje mi się, że można to powiązać z intuicją. Osoby, które mają ją rozwiniętą, potrafią podświadomie zapamiętywać sygnały z rzeczywistości i zakładać na ich podstawie, co się wydarzy. Mogą „wnioskować” w wyraźnym cudzysłowie, bo oczywiście nie odbywa się to na zasadzie 

świadomej analizy zdarzeń, jak to robią np. detektywi, lecz skutkuje wyraźnym przeczuciem. Czasami może mieć to swoje odzwierciedlenie w snach. 

Spadanie we śnie i inne popularne sny – co mogą oznaczać?

Nie wiem, nie jestem sennikiem (śmiech). Sen o spadaniu często wiąże się z lękiem lub brakiem poczucia bezpieczeństwa. Sen o spadaniu oznacza, że w jakiejś sferze naszego życia tracimy fundament lub grunt pod nogami. Taki sen może być wynikiem stresu Należy pamiętać, że to śniący jest podstawą dla snu. Sny można interpretować, tylko biorąc pod uwagę cechy i życie osoby śniącej. Jeśli komuś śni się, że zostaje zdradzony, to nie musi oznaczać, że się tego obawia albo że to się wydarzy. Teoretycznie może, jednak tylko osoba, której się to przyśniło, wie, jak dokładnie wyglądał ten sen. Zna dokładnie swoje emocje w związku z nim i jak tę całość można zinterpretować. Dobrym sposobem na analizę snów jest wprowadzenie się w stan relaksu i wyciszenia, a następnie pozwolić sobie myślom płynąć wokół luźnych skojarzeń. Ważne, żeby to było swobodne, a nie wymuszone chęcią jak najszybszego zrozumienia snu. Ich nie da się interpretować według schematu czy listy sennych symboli, dlatego senniki, nawet te napisane najlepiej, to bzdura. Uniwersalny zbiór zasad nie istnieje, ponieważ człowiek to jednostka indywidualna i takie też są należące do nas sny. 

Brak snów – co może oznaczać?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby, które nie śnią, nie przywiązują wagi do marzeń sennych. Możliwe, że nie są skupieni na przeżywaniu wewnątrz siebie zdarzeń codziennych, nie interesują się tak swoim życiem wewnętrznym. Skupiają się na tym, by przeżywać wszystkie emocje na jawie i bardziej koncentrować się na codzienności. Ponadto, ludzie różnią się między sobą umiejętnościami do rozumienia i przedstawiania symbolów, czyli najprościej mówiąc do śnienia. Można to porównać do sztuki – malarz czy inny twórca potrafi przenieść swoje uczucia i wyrazić je poprzez sztukę. Inna grupa ludzi nie jest w stanie umiejętnie przedstawić swoich emocji czy uczuć na symbole, metafory czy obrazy. Tworzenie snów działa na podobnej zasadzie. Istnieją ludzie wyposażeni we wszystkie potrzebne umiejętności do tworzenia snów, a inni mogą śnić słabo lub wcale. 

Sny trzeba ignorować?

Niekoniecznie. Sny to często bardzo cenne wskazówki, które możemy odczytać dzięki chwili zastanowienia. Możemy z nich wywnioskować prawdę o nas samych. Prawdę, której nie dostrzegamy na co dzień. Błędem jest ignorowanie ich, gdyż mają w sobie cenne fakty, zwykle takie, przed którymi bronimy się, będąc na jawie. Wszyscy, co prawda w różnym stopniu, chcemy poznać prawdę o sobie i dowiedzieć się jak najwięcej o nas samych. To właśnie przez sny mamy możliwość poznać swoje najskrytsze pragnienia i lęki. Tylko mając pewną wiedzę o sobie, możemy żyć tak, jak chcemy, tworzyć własne wartości i zasady i żyć według nich. Nie możemy ignorować snów, jeśli chcemy pozostać w dobrym samopoczuciu i kondycji psychicznej. Bez znajomości siebie będziemy błądzić. A im więcej o sobie wiemy, tym mniej czasu spędzimy na podejmowaniu błędnych decyzji i szukaniu w ciemno najlepszych rozwiązań.