Czego dotyczą zwyżki za ubezpieczenie OC? Jak można ich uniknąć?

Chociaż zakres polisy OC reguluje odpowiednia ustawa, każde towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi indywidualną politykę cenową. Ostateczny koszt zależy od bardzo wielu czynników, a decydują o nim zniżki i zwyżki związane z charakterystyką kierowcy lub pojazdu. O ile kierowcy dobrze orientują się, jak działają zniżki przyznawane za bezszkodową jazdę, nie zawsze mają świadomość, z czego wynikają zwyżki.

Czym są zwyżki za ubezpieczenie OC?

Zwyżki za ubezpieczenie OC to podniesienie wysokości składki przez ubezpieczyciela ze względu na określone czynniki. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie upubliczniają algorytmów, według których określają cenę polisy. Wyjątek stanowią zasady przyznawania zniżek przysługujących kierowcom za bezszkodową jazdę. Pozostałe czynniki pozostają tajemnicą, a wśród nich, z jednym wyjątkiem, znajdują się także potencjalne zwyżki.

Kiedy kierowcy mogą spodziewać się zwyżki?

Towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje, w jakich sytuacjach kierowca może spodziewać się zwyżki za ubezpieczenie OC. Do najczęstszych czynników należą:

  • młody wiek kierowcy,
  • krótki okres posiadania prawa jazdy,
  • utrata premii za bezszkodową jazdę,
  • duża pojemność silnika samochodu.

Młodzi kierowcy,  posiadający prawo jazdy i własny pojazd stosunkowo niedługo, a więc mniej doświadczeni, przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe uważani są za grupę ryzyka. Takie podejście ma uzasadnienie w policyjnych statystykach, a także doświadczeniach samych towarzystw ubezpieczeniowych. Niższy wiek kierowcy oznacza potencjalną skłonność do brawury, z kolei ograniczone doświadczenie za kierownicą – mniejsze prawdopodobieństwo, że kierowca poradzi sobie w trudnej sytuacji. W obu przypadkach rośnie więc ryzyko, że ubezpieczyciel będzie zmuszony do likwidacji szkody, a więc poniesienia kosztów.

Zwyżki wynikające ze spowodowania kolizji drogowej lub innej szkody stanowią pewien wyjątek na tle pozostałych, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe nie ukrywają ich wysokości. W większości przypadków spowodowanie szkody sprawia, że kierowca traci od 10% do 30% z wypracowanych przez wcześniejsze lata zniżek. Niekiedy ubezpieczyciel wylicza wysokość zwyżki indywidualnie. Zwyżki mogą także spotkać kierowców, którymi przysługiwały wcześniej zniżki, ale stosunkowo często bywają sprawcami kolizji.

Pojemność silnika jako czynnik przyczyniający się do zwyżek za ubezpieczenie OC wynika, podobnie jak wiek i doświadczenie kierowcy, w policyjnych i ubezpieczeniowych statystyk. Najczęściej większa pojemność silnika przekłada się na jego wyższą moc. Możliwość szybszej i bardziej dynamicznej jazdy jest z kolei postrzegana jako wyższe ryzyko doprowadzenia do wypadku drogowego.

Jak unikać skutków zwyżek za ubezpieczenie OC?

Czy zwyżek da się uniknąć? Młodzi kierowcy często decydują się na współwłasność samochodu z bardziej doświadczonym i legitymującym się pokaźnymi zniżkami członkiem rodziny. Cena za ubezpieczenie OC może być wówczas niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Nie każdy ma jednak taką możliwość.

Szukając atrakcyjnego OC warto przejrzeć jak najwięcej ofert, co umożliwiają dobre kalkulatory ubezpieczenia OC takie jak KioskPolis. Swoje oferty prezentują tam wiodący ubezpieczyciele działający na polskim rynku, a ceny znacznie różnią się od siebie. Warto przeczytać także poradnik tej porównywarki ubezpieczeń –  https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/. Ponadto, kupowanie polis ubezpieczeniowych przez internet i w pakiecie jest zazwyczaj tańsze niż zakup stacjonarny.