Nowoczesne i oszczędne motocykle elektryczne – dlaczego są warte zakupu?

Motocykle elektryczne z roku na rok stają się popularniejsze i coraz więcej można ich spotkać na polskich drogach. Korzystanie z tego typu pojazdów wiąże się nie tylko z niższymi kosztami eksploatacji w porównaniu do motocykli zasilanych tradycyjnym paliwem, większą troską o środowisko, ale także pewnymi przywilejami, których warto mieć świadomość, jeśli poważnie zastanawiamy się, czy zakup motocykla elektrycznego ma sens.

Motocykle elektryczne i ich najważniejsze zalety

Pojazdy, w tym motocykle elektryczne przez wielu są określane jako swoista przyszłość motoryzacji. Z ich zakupem i użytkowaniem wiąże się wiele zalet, które skłaniają coraz więcej miłośników szybkiej jazdy do poważnego rozważenia takiej inwestycji. Motocykle elektryczne są przede wszystkim ciche, co zapewnia komfortową jazdę zarówno samemu prowadzącemu pojazd, jak i osobom znajdującym się na trasie jego przejazdu. Cicha praca silnika pozwala na korzystanie z motocykla o każdej porze dnia i nocy bez obaw, że wywoływany przez niego hałas zakłóci spokój osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Oprócz cichej pracy, istotną zaletą motocykli zasilanych energią elektryczną są niskie koszty ich codziennej eksploatacji. Koszt zakupu benzyny z roku na rok rośnie, co powoduje, że korzystanie z tradycyjnego motocykla spalinowego staje się kosztownym i problematycznym dla domowego budżetu przedsięwzięciem. Motocykle elektryczne sprawiają natomiast, że nie musimy już rezygnować z komfortu i przyjemności, jaką zapewnia szybka jazda motorem z tak prozaicznych powodów, jakimi są finanse.

Wiele osób waha się przed zakupem motocykla zasilanego energią elektryczną w związku z jego wyższą ceną – jeśli jednak pod uwagę weźmiemy niski koszt jego codziennej eksploatacji, który sprawia, że zakup ten z czasem zwróci się z nawiązką, szybko dojdziemy do wniosku, że jest to w pełni uzasadniona i opłacalna inwestycja..

Jakie przywileje wiążą się z posiadaniem elektryka?

Jakie przywileje wiążą się z posiadaniem elektryka?

Motocykle elektryczne, dzięki ustawie o elektromobilności cieszą się pewnymi, gwarantowanymi przez prawo przywilejami. Pierwszym z nich jest możliwość jazdy po buspasach przeznaczonych dla pojazdów uprzywilejowanych, w tym autobusów, taksówek oraz pojazdów dla osób niepełnosprawnych. Taka możliwość stanowi spore ułatwienie podczas poruszania się po zatłoczonym mieście w godzinach szczytu, pozwala uniknąć największych korków, zaoszczędzić czas i szybciej dotrzeć na miejsce.

Oprócz tego, ustawa o elektromobilności przyznaje motocyklom elektrycznym możliwość wjazdu do tzw. stref czystego transportu. Są to wydzielone miejsca w przestrzeni miejskiej, do których nie mogą wjeżdżać tradycyjne auta. Wyjątkiem są natomiast pojazdy o niskiej lub zerowej emisji spalin, do których należą m. in. motocykle elektryczne. Innym przywilejem, z którego mogą korzystać ich posiadacze jest możliwość parkowania w nietypowych miejscach, w tym także wewnątrz budynków. Motocykl elektryczny nie pozostawia bowiem po sobie zapachu spalin i benzyny oraz jest cichy, co pozwala na jego parkowanie w praktycznie każdym, przeznaczonym do tego celu miejscu.