O dobrodziejstwie działania magnezu na organizm nie trzeba nikogo przekonywać. Magnez jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu — zapobiega chorobom serca, niweluje stres, wspomaga pracę mózgu. Nieoczywistym źródłem magnezu okazują się owoce. Magnez w owocach, które spożywamy, może pomóc w zachowaniu zdrowia.
Magnez jest jednym z niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Usprawnia pracę szarych komórek, pamięć i koncentrację, stabilizuje pracę układu nerwowego, zapobiega chorobom serca, reguluje pracę tarczycy, działa uspokajająco, dostarcza energię do tkanek i komórek, poprawia trawienie, przeciwdziała kamieniom nerkowym, poszerza drogi oddechowe (co ważne dla astmatyków i osób z chorobami oskrzeli).
Niedobór magnezu może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami zdrowotnymi. Z tego powodu warto wzbogacić swoją dietę w produkty o jego dużej zawartości. Magnez w owocach, produktach zbożowych czy warzywach jest naturalnie występującym pierwiastkiem o dobrej wchłanialności.
Skutki niedoboru magnezu
Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś drgania powiek – to jeden z najpowszechniejszych skutków niedoboru magnezu. Na szczęście to jedynie łagodny objaw. Inne skutki braku odpowiedniej suplementacji magnezu to chroniczne zmęczenie, skurcze, drżenie i mrowienie rąk i nóg, wzrost ciśnienia krwi, kołatanie serca, niepokój, obniżona odporność czy przewlekłe zmęczenie. Niektóre osoby, u których wykazano niedobory magnezu, skarżyły się na wypadanie włosów, łatwo łamiące się paznokcie, kruchość kości, a nawet nawracającą próchnicę.
Aby zapobiec sytuacji niedoboru magnezu, warto do swojego jadłospisu włączyć produkty bogate w magnez.
W jakich produktach znajdziemy duże dawki magnezu?
Najpopularniejszym źródłem magnezu jest gorzka czekolada, która posiada aż 160 mg magnezu w 100g produktu. Jednak nie każdy lubi lub może jeść czekoladę codziennie. Wysoką zawartość magnezu mają także ryby, orzechy, pestki, nasiona, produkty zbożowe i warzywa liściaste, takie jak szpinak, pietruszka, rukola czy szczypiorek.
Z pomocą przychodzi magnez w owocach
Surowe, świeże i, jeśli to możliwe, nieobrane owoce są wspaniałym źródłem magnezu. Gotowanie, smażenie czy inna obróbka niektórych z nich może pozbawić ich tego pierwiastka.
Ile magnezu znajdziemy w owocach? Oto wartości na 100g produktu:
- Daktyle – 43 mg,
- Banany – 32mg,
- Awokado – 30mg,
- Melon – 23 mg,
- Jeżyny – 20mg,
- Maliny – 20mg,
- Truskawki – 12 mg,
- Pomarańcze – 10 mg.
Magnez znajdziemy także w suszonych owocach:
- Figi – 70 mg,
- Morele – 50 mg,
- Rodzynki – 45mg,
- Śliwki – 41 mg.
Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na dość dużą zawartość cukrów prostych, nie powinny być one spożywane za często i w zbyt dużych ilościach.