Ile można zarobić w Holandii

Holandia to kraj atrakcyjny nie tylko turystycznie, ale również pod względem pracy. Można spotkać tam wiele Polaków, którzy skuszeni możliwością wysokich zarobków i dobrym standardem życia emigrują na tereny Europy Zachodniej. Ile można zarobić w Holandii i czy warto wyjeżdżać do pracy za granicę, mieszkając w Polsce lub przenosić się do tego kraju na stałe?

Holandia jest krajem, w którym nie brakuje ofert pracy, również dla pracowników z zagranicy. Oczywiście liczyć należy się z tym, że głównie są to oferty pracy fizycznej. Pracownikom z Polski opłaca się pracować nawet za najniższą krajową, która, według holenderskiego prawa, przysługuje każdemu obywatelowi powyżej 15 roku życia. Niestety, płaca minimalna to przeciętny pułap, jaki osiąga Polak, pracując w Holandii. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych zarobków pracowników z Polski, warto poznać najpierw zasady pracy w Holandii. Wysokość zarobków zależna jest od wieku. Skończywszy 22 lata, Holendrzy mają szansę zarabiać więcej, niż będąc młodszymi. Na przestrzeni lat stawki zmieniały się, a w 2019 roku osiągnęły pułap 1615,80 euro miesięcznie. To oczywiście pensja brutto, czyli stawka przed odliczeniem ubezpieczenia, podatków i innych ewentualnych kosztów. Po odtrąceniu odliczeń otrzymamy pensję netto w wysokości około 1450 euro. Kwota ta obecnie uznawana jest za najniższą krajową w Holandii. Dla porównania przeciętna stawka dla obywatela kraju to 2200 euro na rękę. Różnica w przeciętnych zarobkach Holendrów, a osób zatrudnionych przez agencję jest więc mocno zauważalna. Decydując się na pracę w Holandii, należy również pamiętać o tym, że koszty życia w tym kraju są wyższe, niż w Polsce. Holendrzy wydają więcej na codzienne życie i opłaty.

Ciekawym faktem jest również sposób pobierania podatków. Więcej zarabiający obywatele płacą również wyższe podatki, które całkowicie uzależnione są od wysokości zarobków. W Holandii najpopularniejszym rodzajem zatrudnienia jest praca sezonowa i to właśnie takich ofert najczęściej szukają Polacy. W sieci można znaleźć mnóstwo serwisów poruszających kwestię zarobków w Holandii, co daje dość konkretne pojęcie o tym, jak popularne jest poszukiwanie zatrudnienia w tamtym kraju. W takim razie ile właściwie da się zarobić w Holandii? Generalnie należy być przygotowanym na to, że przeciętna stawka godzinowa sezonowej pracy w Holandii mieści się w granicach 8-9 euro. W porównaniu do tego ile ma się za godzinę pracy w Polsce, kwota ta wydaje się duża, jednak doliczyć należy też koszty wyżywienia. Zakwaterowanie i ubezpieczenie gwarantuje oczywiście agencja zatrudniająca osoby z zagranicy. Przez z góry załatwiony nocleg i miejscom pracy, w których zatrudniane są głównie osoby narodowości innej, niż Holendrzy, praca w Holandii jest tak kusząca.

Jak dostać się do pracy za granicą? Praca w Holandii jest możliwa za pośrednictwem agencji pracy. Oferty pracy sezonowej to największy procent wszystkich rodzajów pracy w Holandii. To praca na niepełny etat i za najniższą stawkę, mimo to cieszy się dużą popularnością. Będąc stałym mieszkańcem Holandii, zarobki z pracy tego typu mogłyby być niewystarczające do komfortowego życia, jednak jako praca dorywcza „sezonówka” jest dla Polaków opłacalna. Warto tak planować wyjazd, by trafić na najlepsze miesiące, w których pracy jest dużo i jest ona lepiej płatna. Jak podają serwisy szczegółowo opisujące życie naszych rodaków w Holandii, za pośrednictwem agencji pracy można zarobić nawet ponad 500 euro tygodniowo. Do takich miesięcy zalicza się lipiec i sierpień, czasami podaje się również wrzesień i październik. Najprościej jest więc szukać pracy na wakacje, co jest niezwykle na rękę zwłaszcza dla studentów, którzy w tym czasie w Polsce nie mają obowiązków, które zatrzymałyby ich w kraju. Trzeba być jednocześnie przygotowanym na pracowanie po wiele godzin, ponieważ tutaj nie obowiązuje 8-godzinny tryb pracy. Firma trzyma pracowników tak długo, jak jest to konieczne. Gdy nie ma pracy, część ludzi jest zwalniana, a część pracuje znacznie mniej, po kilkanaście godzin tygodniowo, zarabiając średnio satysfakcjonujące kwoty. Miesięcznie można otrzymywać zupełnie różne pensje. Dodatkowo osoby młodsze mają z góry mniejsze szanse na większą pensję z racji wieku. Najbardziej opłacalne jest szukanie zatrudnienia w Niderlandach po skończeniu 23 roku życia. Wtedy, mając to szczęście, że trafi się na bardzo dobrą ofertę, co znowu nie jest takie trudne, możemy uzyskać naprawdę dobrą pensję, a przy tym zobaczyć zupełnie inne środowisko od znanych nam miejsc w Polsce. To bardzo często fajna przygoda i możliwość poznania innej kultury, nawiązania ciekawych znajomości, a przy tym zarobienia konkretnych pieniędzy.

Zasady, jakie musi spełniać agencja pracy, ustalane są przez CAO, czyli kodeks pracy obowiązujący w Holandii. CAO reguluje takie kwestie pracy w sezonie jak zakwaterowanie, rodzaj umowy, czy wysokość zarobków. Ten najważniejszy zbiór praw i regulacji zawiera również obowiązki osób pracujących tymczasowo. W oparciu o CAO można ustalić maksymalny czas pracy oraz urlop. Szukając pracy za granicą, również w Holandii, należy uważać na firmy „krzaki”. To popularne określenie stosowane do nazywania firm, które oszukują ludzi szukających zatrudnienia. To przedsiębiorstwa, które nie są zrzeszone z żadnymi instytucjami kontrolującymi pracę agencji. Nie posiadające nadzoru agencje mogą wyzyskiwać zatrudnionych i nie spotkają się z żadnymi konsekwencjami ze strony państwa. Takie rzeczy warto sprawdzać. Najmądrzej jest podejmować pracę w agencji, która ma atest ABU lub NBBU, czyli oba rodzaje CAO. Niektóre agencje są zrzeszone również z OKAP (Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy), czyli instytucją pochodzącą z Polski, która również sprawdza wiarygodność i zasady pracy oferowanej przez zrzeszone z nią agencje holenderskie i nie tylko. Polskie firmy również bardzo często organizują pracę w Niderlandach. Zrzeszone agencje z pewnością oferują uczciwe warunki i nie musisz obawiać się oszustwa czy wyzysku. Tak zwane „krzaki” mogą proponować korzystniejsze zarobki, ale nie warto się na to nabierać. Praca w sezonie ma być możliwością zarobienia dobrych pieniędzy, ale nie powinna być okupiona utratą zdrowia, czy pracą ponad siły. Reklama przedsiębiorstwa w internecie może być kusząca, ale warto skorzystać z możliwości, jakie daje internet i dokładnie prześwietlić daną ofertę. Praca w Holandii jest na tyle popularna, że bardzo łatwo stracić czujność, znając setki opowieści i relacji z bardzo dobrych warunków zatrudnienia w Holandii i tym, ile zarabia się na pracy w tym państwie.

Co musisz mieć, by zarobki w Holandii były satysfakcjonujące i opłacały się bardziej niż praca w kraju? Pamiętaj o znajomości języka, który jest podstawą lepszej pracy. Praca fizyczna również może być bardzo opłacalna, pod warunkiem, że zatrudnienie znajdziesz w prywatnej firmie, gdzie można zarobić niekiedy znacznie powyżej najniższej krajowej. W branży specjalistycznej również można uzyskać satysfakcjonujące zarobki, jednak tutaj potrzebne jest już wyższe wykształcenie i doskonała znajomość języka. Na szczęście w Holandii obowiązuje również język angielski, który Polacy również znają dość dobrze. Angielski jest podstawą do szukania dobrego zatrudnienia za granicą. Dobra praca przyda się zwłaszcza tym Polakom, którzy planują osiedlić się w Holandii na stałe. Zamieszkanie w tym znanym państwie oznacza również wiele możliwości dla Twoich dzieci, które będą mogły szybko nauczyć się języka i podjąć studia w kraju, co zaowocuje zupełnie innym startem od tego, którzy mają Polacy poszukujący pracy za granicą po szkole w Polsce.

Mimo że praca za granicą, w tym w Holandii nie jest pozbawiona wad, to niektórzy widzą w tym szansę na poprawę komfortu życiowego. To prawda, że dzięki pracy w Holandii można zarobić więcej i żyć lepiej, natomiast trzeba liczyć się również z faktem, że nigdzie nie dostaniemy luksusów za darmo i również za granicą trzeba się starać, uczyć i nieustannie rozwijać, by dostać się na dobre stanowisko i poprawić komfort życia. Zarobki w Holandii będą więc najbardziej satysfakcjonujące dla tych, którzy mają pomysł na siebie i nie boją się pracy.