Pampersy dla dorosłych i ich rodzaje – jakie wybrać?

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy konieczne jest stosowanie pampersów dla dorosłych. Dla wielu osób już sama taka konieczność powoduje dyskomfort psychiczny. Nie należy jednak w ten sposób do tego podchodzić, warto potraktować to jako po prostu udogodnienie poprawiające w danym czasie jakość życia. Pampersy dla dorosłych powinny być przede wszystkim dobrze dobrane, tak by chronić przed konsekwencjami nietrzymania moczu.

Pampersy dla dorosłych – czym się różnią i jakie wybrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób właściwie dobrać pampersy dla dorosłych, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi wskazówkami.

Pampersy dla dorosłych różnią się przede wszystkim wielkością, to znaczy mają różne rozmiary: S, M, L i XL. Podobnie jak w przypadku bielizny należy właściwie dobrać ich rozmiar. Kierować należy się zwłaszcza obwodem bioder. Dobrze dobrane pampersy dla dorosłych nie powinny uciskać, nie mogą też być zbyt luźne, ponieważ może to powodować ich przeciekanie.

Kolejna kwestia to stopień chłonności. W przypadku ciężkiego nietrzymania moczu i na noc zalecane są pampersy dla dorosłych o najwyższym stopniu chłonności, na dzień i dla osób z lżejszym nietrzymaniem moczu wystarczające będą pampersy o nieco mniejszym stopniu chłonności.

Dla pacjentów obłożnie chorych, leżących, odpowiednie będą pampersy dla dorosłych z zabezpieczeniami chroniącymi przed wyciekaniem moczu. Ułatwieniem dla opiekunów będą w takich przypadkach także pampersy ze wskaźnikiem wilgotności (informują, kiedy należy wymienić pieluchę) oraz takie, które mają specjalny pas ułatwiający ich wymianę.

Pampersy dla dorosłych – czy należy kierować się przy wyborze ich ceną?

Zakup pampersów dla dorosłych to nieraz spory wydatek, szczególnie gdy zachodzi konieczności stosowania ich stale, zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj korzystniej cenowo wychodzi zakup większych opakowań. Można też ubiegać się o refundację tego typu produktów w ramach NFZ. Odpowiedni wniosek mogą złożyć także opiekunowie osoby wymagającej stosowania pampersów dla dorosłych.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku pampersów dla dorosłych to nie cena jest najważniejsza. Najbardziej istotna kwestia to jakość produktu. Nie powinien on powodować żadnego dyskomfortu podczas stosowania, nie może przyczyniać się do powstawania odparzeń czy podrażnień skóry. Dobrej jakości pampersy dla dorosłych zapewniają poczucie świeżości i suchości, także wówczas, gdy wymagają już wymiany. Ich zadanie polega na izolowaniu skóry od wilgoci i moczu, który ma na nią drażniące działanie. Materiały, z jakich wykonane zostały pampersy dla dorosłych, powinny też zapewniać skórze dostęp powietrza, tak by mogła ona swobodnie oddychać nawet wtedy, gdy pampers założony jest na całą noc. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku pacjentów leżących i takich, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zdjąć i zmienić pampersa.