Ashwagandha – bezpieczny środek na stres dla każdego?

Ashwagandha coraz częściej polecana jest na różnego rodzaju schorzenia. Ma być cudownym remedium na stres i jego negatywne skutki. Czy rzeczywiście działa uspokajająco i pomaga podnieść jakość snu?

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha to roślina stosowana od tysiącleci w ajurwedzie, czyli systemie tradycyjnej medycyny indyjskiej, nazywanym często matką współczesnej medycyny. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń, owoce i liście witanii ospałej (Withania somnifera), inaczej zwanej śpioszynem lekarskim. Potocznie nazywa się ją żeń-szeniem indyjskim. Roślina ta występuje w południowej Azji, Afryce, we wschodnich Indiach, na Sri Lance oraz w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech.

Stosowanie

Suplementy diety z ashwagandhą dostępne są zazwyczaj w formie proszku lub ekstraktu, ale też w postaci wygodnych do spożycia tabletek. Dawkowanie zależy od wieku, stanu zdrowia oraz celu stosowania. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę, aby zawierał on przynajmniej 2,5% witanolidów. Pierwsze efekty możemy zaobserwować dopiero po 2-3 miesiącach kuracji.

Ashwagandha jako środek na stres

Środki zawierające sproszkowaną ashwagandhę okrzyknięto panaceum na nerwy i stres. Nie są to puste obietnice, ponieważ takie działanie potwierdziły liczne badania naukowe. Okazuje się, że witania zmniejsza uczucie niepokoju, które towarzyszy sytuacjom wywołującym stres, oraz pomaga w problemach z zasypianiem. Wykazuje pozytywny wpływ na jakość snu, nawet mimo stresujących sytuacji. Działa także na poziom wydzielanego kortyzolu, utrzymując go w ryzach.

Inne właściwości ashwagandhy

Zioło, które największą popularnością cieszyło się do tej pory w Indiach, ma szerokie zastosowanie dzięki dwóm cennym substancjom: glikowitanolidom i witanolidom. Badania ciągle trwają i do tej pory najbardziej obiecujące wyniki uzyskano w kilku obszarach.

  • Potwierdzono wpływ tej ajurwedyjskiej rośliny na proces odchudzania oraz na kondycję fizyczną. Ashwagandha pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, poprawia wydolność oraz wzmacnia organizm osoby uprawiającej sport.
  • W niewielkim stopniu może obniżyć poziom cukru we krwi.
  • Może być pomocna przy chorobach tarczycy, ponieważ wpływa na wydzielanie tyroksyny.
  • Istnieją badania, które dały pozytywne wyniki w kwestii działania na męską płodność i gospodarkę hormonalną.
  • Jest silnym antyoksydantem – redukuje wolne rodniki.

Czy ashwagandha jest dla każdego?

Mimo długiej listy korzyści potencjalnie płynących ze stosowania ashwagandhy należy pamiętać, że nie jest to środek dla każdego. Rośliny nie powinny przyjmować:

  • kobiety w ciąży (może wywołać poronienie),
  • dzieci (brak szczegółowych badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo stosowania).

Kurację powinny skonsultować z lekarzem osoby:

  • cierpiące na wrzody żołądka (ashwagandha może drażnić jego błonę śluzową),
  • z chorobami tarczycy (ze względu na pobudzanie wydzielania hormonów),
  • przyjmujące leki immunosupresyjne, uspokajające, przeciwcukrzycowe, na nadciśnienie.