Jarosław Kaczyński – szalony geniusz czy genialny szaleniec?

Z wykształcenia prawnik, z przypadku aktor, z zamiłowania i pasji polityk. Jarosław Kaczyński to najbardziej wpływowy polityk w Polsce. Przez jednych uwielbiany, znienawidzony przez innych – dla nikogo nie jest obojętny. Kontrowersyjny, choć wydaje się być wierny swoim od lat głoszonym wartościom.

Jarosław Kaczyński w cieniu wielkiej polityki

W polityce był niemal zawsze. Wprawdzie w okresie studiów jego działania były nieco mniej ekspansywne, jak w całym okresie PRL, to później, szczególnie po powstaniu „Solidarności” polityka stała się jego największą pasją. Kiedyś bliski współpracownik Lecha Wałęsy, dzisiaj najbardziej zagorzały wróg byłego prezydenta. Czy to Jarosław Kaczyński się zmienia, czy ludzie wokół niego zmieniają swoje poglądy?

Zawodowy polityk

Począwszy od 1991 roku, z krótką przerwę na II kadencję, Kaczyński zasiadał jako poseł w Sejmie RP kadencji I, III, IV, V, VI, VII i obecnej VIII. W roku 2002 wspólnie ze swoim bratem Lechem Kaczyńskim powołał do życia partię Prawo i Sprawiedliwość. Od roku 2003 pełni nieprzerwanie funkcję prezesa tego ugrupowania. Był premierem rządu. Obecnie jego partia ma większość parlamentarną, ale Jarosław Kaczyński nie objął stanowiska premiera. Woli sterować poczynaniami partii będąc w roli szeregowego posła. Dla jednych to dowód na skromność Kaczyńskiego, dla innych sposób a uniknięcie w przyszłości odpowiedzialności karnej za działalność polityczną przed Trybunałem Stanu.

10 kwietnia 2010 roku – już nic nie będzie takie jak kiedyś

Śmierć brata – prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej to punkt przełomowy w życiu Jarosława Kaczyńskiego. Najważniejsze dla niego jest znalezienie wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Jest zwolennikiem teorii zamachu i skupia wokół siebie podobnie myślących i mówiących polityków, z Macierewiczem na czele. Emocje związane z wypadkiem smoleńskim rzutują na liczne decyzje Kaczyńskiego oraz są wyraźnie wykorzystywane przez jego współpracowników do osiągania stanowisk i synekur.

Sam Jarosław Kaczyński to człowiek o niezwykłej inteligencji, bardzo pobożny i skromny. Żyje ideą Polski niepodległej, suwerennej, narodowej, silnej i niezależnej od kogokolwiek. To ostatnie jest w ewidentnej sprzeczności z geopolityczną sytuacją kraju będącego w strukturach Unii Europejskiej. Zdaniem opozycji szaleństwo Kaczyńskiego wyprowadza Polskę z unii szkodzi jej pozycji międzynarodowej. Jednak idea Wielkiej Polski Kaczyńskiego wciąż gromadzi wokół polityka nowych sympatyków i wszystko wskazuje na to, że podczas jesiennych wyborów Prawo i Sprawiedliwość powtórzy swój sukces wyborczy sprzed czterech lat.