Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Chociaż do kradzieży samochodów dochodzi rzadziej, wykrywalność przestępstw osiąga poziom 22%. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć pojazd, minimalizując tym samym ryzyko jego utraty. Poznaj metody, dzięki którym mniejsze będzie prawdopodobieństwo kradzieży auta.

Istnieje wiele sposobów umożliwiających zabezpieczenie pojazdu, aby nie padł łupem złodzieja. Część z nich nie wykazuje dużej skuteczności, jeśli stosowane są pojedynczo. Dlatego warto poznać wszystkie możliwości, aby zabezpieczyć samochód na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Fabryczne systemy alarmowe

Obecnie każdy fabrycznie nowy pojazd wyjeżdża z salonu z podstawowym systemem alarmowym. To fundamentalne zabezpieczenie, dzięki któremu można utrudnić kradzież auta. Nie będzie jednak rozwiązaniem wystarczającym, ponieważ współcześni złodzieje rozpracowali tego rodzaju systemu.

Monitoring samochodów

Monitoring samochodów kojarzy się przede wszystkim z usługą dedykowaną klientom biznesowym. Tymczasem z takiej formy zabezpieczenia mogą skorzystać także osoby prywatne, decydując się np. na ofertę Konsalnet.

Na czym polega monitoring samochodów? Z punktu widzenia użytkownika zasada działania jest prosta: trzeba zamontować w pojeździe specjalny nadajnik, który będzie wysyłał sygnał. Odbierany przez satelitę, będzie przekazywany do odpowiednich urządzeń, np. smartfona. Pozwala to szybko i wygodnie namierzyć samochód, który został skradziony.

Warto postawić na nowoczesny monitoring samochodów, który niesie znacznie więcej korzyści. Wyposażone w system lokalizacji radiowej, pozwalają uzyskać informację o lokalizacji auta w każdych warunkach – nawet wtedy, gdy zostanie odcięte zasilanie lub gdy pojazd zostanie umieszczony w miejscu bez zasięgu GSM / GPS.

Zabezpieczenia mechaniczne

Aby uchronić samochód przed kradzieżą, można zastosować także zabezpieczenia mechaniczne. Zalicza się do nich między innymi rygle do skrzyni biegów czy „laski” na kierownicę. Ich skuteczność wynika z wydłużenia czasu „rozpracowania” takich elementów, co może zwrócić uwagę przechodniów itp.

Niestandardowe zabezpieczenia elektroniczne

Sposobem na zmniejszenie ryzyka kradzieży auta są także nietypowe rozwiązania elektroniczne. Właściciel pojazdu może zdecydować się na montaż blokady zapłonu, blokady kierownicy, blokady skrzyni biegów, a nawet pedałów gazu i hamulca.

Jak dodatkowo zabezpieczyć samochód?

System alarmowy, monitoring samochodów czy zabezpieczenia mechaniczne to często za mało, aby ustrzec się przed kradzieżą. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby pojazd zniknął z parkingu czy sprzed posesji. Dlatego warto:

  • strzec kluczyków – szczególnie w tych pojazdach, w których działa bezkluczykowy system otwierania,
  • parkować w miejscach strzeżonych – zwłaszcza, jeśli dotyczy to auta z klasy premium.

Ostrożności nigdy za wiele, dlatego samochód warto zabezpieczyć na kilka sposobów. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że zniechęci to złodzieja do przywłaszczenia mienia.