Prowadzenie działalności gospodarczej w polskich warunkach prawnych do łatwych nie należy. Jeśli jednak ktoś nie widzi siebie w roli podległego i ległego pracownika najemnego, ma dość energii i wiedzy o biznesie, to dla niego założenie i prowadzenie własnej firmy jest najlepszym sposobem na zarabianie pieniędzy. Ale jaka to ma być firma, jeśli chcemy zarabiać duże pieniądze?
Pomysł na miarę możliwości
To najważniejszy punkt z katechizmu biznesu. I nie o możliwościach kapitałowych w rozumieniu materialnym tu mowa – wielkie pieniądze dopiero mają przyjść. Przed decyzją o otwarciu firmy trzeba poznać siebie. Przedstawienie sobie własnej osoby w roli właściciele firmy może pomóc w doborze profilu działalności. Wszak robienie tego co jest zgodne z naszymi predyspozycjami, wiedzą i umiejętnościami, a przy tym sprawiającego nam przyjemność, to marzenie każdego pracującego człowieka.
Trudne początki i ciąg dalszy też niełatwy
Założenie firmy wymaga załatwienia formalności w kilku urzędach. ZUS i US są najważniejsze, również jeśli chodzi o przyszłe terminowe regulowanie należności. Przed założeniem firmy warto zapytać w Urzędzie Pracy o możliwości zaciągnięcia bezzwrotnej pożyczki na pierwszą firmę. Można również skorzystać z funduszy europejskich na rozwój przedsiębiorczości; gestorem tych funduszy są Wojewódzkie Urzędy Pracy.
Posiadanie własnej firmy ma dużo zalet. Można decydować o godzinach pracy i urlopach. Ograniczeniem są terminy związane z wywiązaniem się z umów z klientami. Sam siebie zatrudniasz i sobie szefujesz.
Są też strony ciemniejsze. Na wszystko trzeba samemu zapracować. Co miesiąc terminowo opłacać ZUS i podatki oraz inne opłaty związane z firmą. Biurokracja przytłacza, a na biuro rachunkowe potrzeba pieniędzy.
Gdy mówisz: „nie mam ochoty” mówisz to do siebie i ponosisz pełne tego konsekwencje.
Nie warto wywarzać otwartych drzwi
Wybierając profil firmy wiele osób sili się na oryginalność. Na rynku wygrać można niekoniecznie nowymi pomysłami. Można zawrzeć umowę na franczyzę ze znaną już od dawna firmą. Warto również przed decyzją o profilu sprawdzić potrzeby rynku w zakresie usług. Nie potrzeba szeroko zakrojonych badań, aby stwierdzić, czy w naszej miejscowości są dobre usługi pralnicze, fryzjerskie, komputerowe, jak daleko mają mieszkańcy osiedla do najbliższego terminala lotto, albo czy jest w regionie dobra agencja pośrednictwa pracy. Każdy niedobór w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkańców może być szansą na nasz biznes.
Najczęściej wybierane profile działalności w roku 2018 i 2019
Polacy w ostatnich miesiącach najczęściej decydowali się na:
– usługi IT,
– catering ogólny,
– catering dietetyczny,
– kursy instruktorów jazdy, sportów itp.,
– siłownie i zajęcia fitness,
– doradztwo w rożnych dziedzinach,
– rękodzieło,
– sprzątanie,
– franczyza (głównie handel i gastronomia),
– pszczelarstwo,
– uprawy ekologiczne ziół, warzyw, owoców,
– mydlarstwo,