Podpis elektroniczny w firmie – jak z niego korzystać?

Technologie cyfrowe oferują nam coraz większy pakiet narzędzi, które mogą znacznie usprawnić funkcjonowanie naszych firm. Jednym z nich jest podpis elektroniczny. Jego zaletą jest nie tylko szeroki zakres stosowania, ale także wygoda i optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. Gdzie dokładnie można stosować e-podpis i jak to wygląda w praktyce?

Załatwianie spraw urzędowych

Rozwój e-administracji jest jednym z podstawowych elementów cyfrowej transformacji Polski, który w ostatnim czasie przyjął imponujące rozmiary. Coraz więcej urzędów korzysta z różnego rodzaju technologii cyfrowych – w tym również z e-podpisu. Dzięki temu załatwianie spraw urzędowych staje się prostsze i szybsze. Mamy do dyspozycji e-deklaracje podatkowe czy e-deklaracje do ZUS-u, a także możliwość składania przez Internet różnych dokumentów lub wzięcie udziału w przetargach. Widać zatem, że drogą elektroniczną możemy załatwić coraz więcej spraw urzędowych.

Oczywiście w takiej sytuacji konieczne jest z reguły stosowanie bardziej zaawansowanych podpisów elektronicznych z profilu zaufanego, podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym lub korzystanie z dodatkowej autoryzacji poprzez weryfikację z konta bankowego albo kodem SMS itd. Zastosowanie e-podpisywania w urzędach to jednak tylko jedna z możliwości, jakie daje nam taka forma autoryzacji. Jak podpis elektroniczny można wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu firmy?

Autoryzacja transakcji biznesowych

Wzrost popularności pracy zdalnej i przeniesienie funkcjonowania biznesu do strefy online nie byłoby możliwe bez e-podpisywania w nowoczesnej odsłonie. Zawieranie transakcji biznesowych z podpisem elektronicznym jest nie tylko szybkie i wygodne, ale także w pełni bezpieczne.

Świetnym rozwiązaniem z tego zakresu jest e-Podpisywanie od firmy Infinite dostępne w dwóch opcjach. Pierwsza to autoryzacja realizowana przez platformę www, która pozwala m. in. na szybką i wygodną finalizację transakcji biznesowych. Drugą jest podpis elektroniczny na tablecie biometrycznym, który jest równoznaczny z podpisem na papierze.

Optymalizacja obsługi klienta

Jedną z największych zalet stosowania podpisu elektronicznego jest znaczna optymalizacja obsługi klienta, czego doskonałym przykładem jest e-podpisywanie wdrożone przez Infinite w salonach Orange. W ten sposób klienci mogą podpisać umowę elektronicznie, za pośrednictwem tabletu biometrycznego. W takiej sytuacji nie zachodzi konieczność drukowania umowy, ponieważ zostaje ona przesłana na adres mailowy klienta.

Zastosowanie podpisu elektronicznego jest niezwykle szerokie. Ułatwia on obsługę klienta, może być wykorzystywany w działach HR, handlu bezpośrednim, czy w firmach świadczących różnego rodzaju usługi.

Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne, ale również niezwykle wygodne dla obu stron transakcji. Firma i klient nie muszą przechowywać umowy w formie papierowej. Wszystko jest archiwizowane cyfrowo, co ogranicza problemy i koszty związane z przechowywaniem umów, a przy okazji ułatwia do nich dostęp.