Jak pokochać siebie – poradnik dla rozpoczynających nowe życie

Bądź grzeczny, szanuj starszych, nie krytykuj nauczycieli, kłaniaj się wrednej sąsiadce z góry. I milion innych uwag, którymi raczyli nas rodzice, dziadkowie, wychowawcy. Nikt nie nakazywał nam szacunku dla siebie. Nikt nie mówił, jak pokochać siebie i nie wyjaśnił jakie to ważne!

Zacznij od spojrzenia w lustro

Interpretowanie świata i ludzi przez pryzmat zakazów i nakazów jest trudne, ale można się tego nauczyć. A potem to już spowszednieje. I gdy nadejdzie chwila buntu, moment poszukiwania siebie zgubionego gdzieś między potrzeby rodziny a współpracowników czy innych ludzi z otoczenia, okazuje się, że Ja dla siebie jestem nikim, nic nie znaczę dla siebie. Całe życie staram się przypodobać innym, tylko nie sobie.

Trzeba zrobić rachunek. Rachunek krzywd jakie sami sobie zrobiliśmy nie kochając siebie. Warto spojrzeć w lustro i zobaczyć w nim osobę pełną zalet, niezwykle interesującą intelektualnie, piękną fizycznie i duchowo, intrygującą i fascynującą a potem… zakochać się w sobie.

Jak pokochać siebie – zacznij od adoracji w drobnych sprawach

Pokochanie siebie zacząć trzeba od wybaczenia sobie drobnych lub całkiem dużych błędów, niedociągnięć, niedomagań. Jestem jaki jestem – po części to nie moja wina. Zaakceptowanie siebie to początek wybaczenia sobie niedoskonałości. Potem może przyjść program naprawczy – a ten układać i wdrażać jest łatwo, gdy już jesteśmy w sobie zakochani.

Bądź dobry dla siebie!

Zacznij od wyrzucenia ze słownika słowa: „powinnam, powinienem”. Powinnam być szczuplejsza, powinnam być asertywna, powinienem nauczyć się lepiej prowadzić samochód w warunkach zimowych. Tak naprawdę niczego nie musisz, niczego nie jesteś winny sobie czy innym. Rób, to co ważne i przydatne. Jeśli czegoś nie potrafisz – trudno, nie musi być ideałem! Za to inne rzeczy robisz lepiej. Jedni śpiewają w operze, inni potrafią przygotować najlepsze ruskie pierogi na świecie! Kto jest mistrzem? Każdy – w swojej dziedzinie. Tak na marginesie – ilu wśród czytających jest miłośników opery a ilu pożeraczy ruskich pierogów?

Nie musisz być sam ze swoimi problemami

Szukanie sposobów na to jak pokochać siebie nie każdemu przychodzi łatwo. Akceptowanie siebie, które ma prowadzić do wzrostu samooceny i tym samym wpłynąć na nasze wybory i postawę życiową jest trudne. Jeśli nie umiemy sami odmienić swojego życia – po co się męczyć? Czasem warto oddać się w ręce specjalistów – terapeutów, coachów, motywatorów. Nawet krótki kurs podczas wakacji może odmienić nasze życie. Na to nigdy nie jest za późno. Każda chwila naszego życia jest bezcenna i warto zadbać o jej jakość.