Przelewy bankowe to coś, z czym stykamy się na co dzień i co znacząco ułatwia nam funkcjonowanie w kwestii przepływu pieniędzy. Dzięki temu możemy przekazywać gotówkę w dowolnym momencie i na duże odległości. Oczywiście czas, w którym przelew dojdzie do adresata, będzie zależał zarówno od jego rodzaju, jak i od banku. Do wyboru mamy kilka typów rozliczeń bezgotówkowych – standardowe (zwykłe) oraz ekspresowe. Czym się różnią?

Przelew zwykły a ekspresowy – czym się różnią?

Podział na przelewy zwykłe i ekspresowe są jednym ze standardowych wyróżników, które określają przede wszystkim czas, w jakim pieniądze są przekazywane od nadawcy do odbiorcy. W przypadku przelewu standardowego może potrwać to od kilku godzin, do nawet kilku dni w zależności od warunków i tego kiedy przekaz zostanie nadany. Z kolei przelew ekspresowy daje szansę, że pieniądze dotrą w kilka minut (zapytajpremiera.pl), dzięki czemu czas oczekiwania znacząco się skraca. Oczywiście trzeba się też liczyć z tym, że koszty takich szybkich przelewów są wyższe niż tych standardowych.

Jak długo idzie przelew standardowy?

To, jak długo będzie szedł przelew standardowy, zależy od dwóch czynników – banku oraz czasu nadania przelewu. Z najszybszym przekazem mamy do czynienia w przypadku przelewu wewnętrznego, czyli dokonywanego w obrębie jednego banku (nadawca i adresat mają konto w tym samym banku). Transakcje wewnętrzne są realizowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pieniądze otrzymuje się tego samego dnia, najczęściej w obrębie kilku godzin.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku przelewu zewnętrznego, czyli międzybankowego. Wówczas w czasie operacji przekazania pieniędzy, bierze udział jeszcze Krajowa Izba Rozliczeniowa, która jest pośrednikiem transakcji. Wygląda to mniej więcej tak – nadawca zleca przelew, ten czaka na okienko sesji wychodzącej, wówczas trafia do pośrednika, który także ma sesje przychodzące i wychodzące. Zlecenie oczekuje na otwarcie sesji przychodzącej drugiego banku i dopiero wówczas przekazywany jest dalej już bezpośrednio do odbiorcy. Każdy bank ma własny harmonogram sesji przychodzących i wychodzących. Co istotne – takie przelewy odbywają się od poniedziałku do piątku maksymalnie do godziny 22. Innymi słowy, zlecając przekaz pieniężny w sobotę rano, dotrze on dopiero w poniedziałek.

Jak długo idzie przelew ekspresowy?

Czas realizacji przelewu ekspresowego jest bardzo krótki. Za dodatkową opłatą możemy przekazać pieniądze do dowolnego adresata (także mającego konto w innym banku), u którego pojawią się one w ciągu kilku minut, maksymalnie kilku godzin. Co więcej, takie przelewy działają także w weekendy, w przeciwieństwie do tych standardowych. Oznacza to, że nadając pieniądze w sobotę, jeszcze tego samego dnia trafią do adresata. Dzieje się tak dzięki temu, że w trakcie tych operacji finansowych omijane są sesje wchodzące i wychodzące poszczególnych banków. Jedynym ograniczeniem jest fakt, iż za pomocą ekspresowego przelewu nie przekaże się kwoty wyższej niż 100 tys. zł (w zależności od banku).

Kiedy przyjdzie przelew – jak sprawdzić?

Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, w jakim czasie przyjdzie przelew, można skorzystać z dodatkowej pomocy, jaką są strony z kalkulatorami. Wpisując odpowiednie dane, jak czas i data przelewu oraz biorąc pod uwagę bank nadawcy i odbiorcy, określany jest termin, w jakim powinniśmy się spodziewać przelewu. Można też to zrobić drogą nieco bardziej okrężną i sprawdzić, jak wyglądają sesje wchodzące i wychodzące naszego banku oraz banku odbiorcy/nadawcy, by mniej więcej oszacować, kiedy należy spodziewać się przekazu pieniężnego.