Podkład czy cienie? W jakiej kolejności nakładać kosmetyki?

Zależy Ci na wykonaniu perfekcyjnego makijażu? Chociaż kluczową rolę odgrywają przede wszystkim dobrej jakości kosmetyki, nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Zastanawiasz się nad tym, czy podkład należy zaaplikować przed nałożeniem cieni, czy odwrotnie? Rozwiewamy wątpliwości.

Wiele jest kobiet, które najpierw aplikują cienie na powieki, a dopiero później nakładają podkład i kontynuują wykonywanie makijażu. Zastosowanie takiej kolejności, choć faktycznie może zapobiec osadzaniu się na skórze pyłków kosmetyku do oczu, ma też negatywne konsekwencje. Chodzi przede wszystkim o ryzyko rozmazania cieni podczas aplikowania podkładu – także wtedy, gdy robisz to z naprawdę dużą precyzją.

Najpierw podkład, potem cienie

Specjaliści od makijażu zajmują jedno stanowisko w tej kwestii: cienie do powiek należy nakładać właściwie na finiszu. Zaleca się zatem zachowanie następującej kolejności:

 • krem nawilżający na dzień lub baza pod podkład
 • podkład lub krem BB
 • korektor
 • bronzer (jeśli zachodzi taka potrzeba)
 • róż
 • brwi.

Dopiero po nadaniu kształtu i wypełnieniu łuku brwiowego nadchodzi czas na aplikację cieni do powiek. Czynność ta powinna być więc przeprowadzona po zaaplikowaniu podkładu, ale jeszcze przed nałożeniem tuszu do rzęs. Dlaczego?

Powodów jest kilka:

 • cienie do powiek zaaplikowane po nałożeniu podkładu pozwolą zachować staranny makijaż oka
 • łatwiej jest nałożyć cienie równomiernie, gdy na powiekach znajduje się podkład, a rzęsy nie są jeszcze wytuszowane
 • unikasz osypywania i przyklejania się drobinek kosmetyku do pomalowanych włosków, co może wyglądać mało estetycznie.

Natomiast w łatwy sposób możesz uniknąć osypywania się cieni do powiek na zaaplikowany podkład. Wystarczy, że wybierzesz kosmetyk w kredce, kremie albo… postawić na cienie mineralne od Annabelle Minerals, które wyróżniają się wygodną aplikacją. Wystarczy, że nałożysz je za pomocą pędzelka wykonanego z syntetycznego włosia charakteryzującego się dobrym „chwytaniem” drobinek. Alternatywą jest aplikacja na mokro, dzięki której nie tylko unikniesz efektu sińców pod oczami, ale również osiągniesz mocniejsze nasycenie kolorami.  

Aplikacja cieni do powiek – krok po kroku

Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym makijażu oka – bez ryzyka osypywania kosmetyku – wybierz mineralne cienie do powiek. Możesz aplikować je na dwa sposoby: metodą na sucho i metodą na mokro.

 • Metoda na sucho

Pędzelkiem z syntetycznego włosia rozetrzyj kosmetyk, wykonując okrężne ruchy na powiece. Dołóż kolejne warstwy – aż do uzyskania pożądanego efektu.

 • Metoda na mokro

Zwilż pędzelek, a następnie maluj na powiece linie – tak, jakbyś nakładała eyeliner. Jeśli zaaplikujesz kolejne warstwy kosmetyku, możesz osiągnąć połyskujący efekt z głębokim nasyceniem koloru.

Pamiętaj! Cieni mineralnych nie nałożysz zwykłym aplikatorem zakończonym gąbeczką. 

Jeżeli do tej pory cienie do powiek zawsze nakładałaś przed podkładem, zmień swoje makijażowe przyzwyczajenia. Dopiero wtedy zobaczysz, że kolejność naprawdę nie jest tutaj przypadkowa.