Jakie możliwości daje zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego?

Rozwój firmy wymaga najczęściej sporych nakładów finansowych. Jednocześnie, taka inwestycja to duża szansa dla rozwoju przedsiębiorstwa i w tym kontekście jest to najlepsze rozwiązanie. W finansowaniu nowych inwestycji może okazać się pomocny kredyt inwestycyjny w banku, który ma na celu wesprzeć działalność rozwojową przedsiębiorstwa. Przy maksymalnym terminie spłaty wynoszącym 20 lat, mamy zagwarantowane niskie raty miesięczne. W jaki sposób można go pozyskać i kto może liczyć na jego otrzymanie?

Czym jest kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorcy?

Kredyty inwestycyjne udzielane są przez banki wyłącznie na cele inwestycyjne, a przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić wcześniej konkretny cel, na który mają zostać przeznaczone środki. Podobny mechanizm wykorzystuje się w przypadku kredytu hipotecznego frankowego lub w złotówkach, czy kredytu na zakup samochodu. W ramach otrzymanych od banku środków możliwy jest zakup maszyn i urządzeń, dzięki którym możliwa będzie konkretna produkcja. Mogą one też zostać wydane na zakup nieruchomości pod działalność firmy, co jest następstwem jej rozwoju i rozstania się, a także na urządzenie nowego biura czy hali produkcyjnej. Powodów do zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego może być wiele, w zależności od kierunku rozwoju przedsiębiorstwa.

Oprócz przekazania do banku informacji o konkretnym celu inwestycji, przedsiębiorca musi dysponować odpowiednim wkładem własnym, którego wysokość zwykle wynosi 20-30% kwoty potrzebnej do zrealizowania planów inwestycyjnych. Zdarza się, choć jest to rzadkością, że banki oferują kredytowanie całej wartości inwestycji.

Główną zaletą kredytu inwestycyjnego jest jego długi okres spłaty. Maksymalny okres spłaty zobowiązania może wynosić nawet 20 lat, co daje możliwość na rozłożenie spłaty na większą ilość rat, co wpływa tym samym na ich niższy miesięczny koszt. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przedsiębiorca może w dowolnym momencie kredytowania zacząć nadpłacać kredyt lub spłacić go wcześniej, zamykając tym samym zobowiązanie.

Kto i kiedy może się ubiegać o kredyt inwestycyjny?

Banki kierują swoją ofertę udzielenie kredytu inwestycyjnego zarówno do przedsiębiorców dużych firm, jak i firm jedno lub kilkuosobowych, którzy w miarę rozwoju swojej firmy potrzebują nowych źródeł inwestowania. Cel kredytu inwestycyjnego może być różny, w zależności od potrzeb przedsiębiorców i kierunku rozwoju firmy. Banki nie stawiają ograniczeń co do wielkości firmy i profilu jej działalności. Jedynym utrudnieniem, z którym mogą spotkać się przedsiębiorstwa, to długość funkcjonowania firmy na rynku. Zdecydowanie trudniej otrzymać kredyt firmom, które niedawno rozpoczęły swoją działalność. Wymóg okresu istnienia firmy na rynku przeważnie wynosi od przynajmniej 6 miesięcy do nawet 2 lat. Oczywiście, wiele zależy od wysokości kredytu, o które firma się ubiega.

Koszt kredytu inwestycyjnego

Mówiąc o kosztach kredytu, mamy na myśli przede wszystkim oprocentowanie. Jego wysokość jest zależna głównie od zdolności kredytowej firmy, ale ma ona również związek z wysokością stawki WIBOR. W zdecydowanej większości, oprocentowanie zostanie dostosowane do potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa.

Kolejna kwestia to wysokość prowizji, którą bank nalicza za udzielenie kredytu. Wysokość prowizji jest zwykle ustalana w każdym przypadku indywidualnie, ale zwykle wynosi ona maksymalnie 5%. Należy pamiętać również o marży banku, której wysokość zależy od warunków kredytowania, zdolności kredytowej, a nawet rodzaju zabezpieczenia kredytu. Naliczanie dodatkowych opłat nie jest normą dla wszystkich banków, dlatego należy dobrze przeanalizować ich oferty, aby wybrać najtańszą i najkorzystniejszą dla swojej firmy, tym bardziej że banki są często skłonne do negocjacji. W podjęciu najlepszej decyzji mogą nam pomóc doradcy kredytowi, warto też skorzystać z kalkulatora kredytu.